Nyt Havne & Skibsfart / Maritim Industri

Det nye nummer af det maritime magasin - Havne & Skibsfart / Maritim Industri - er netop udkommet. I magasinet kan du læse en lang række interessante artikler om aktuelle emner i den maritime verden.

I august udgaven kan du bl.a. læse følgende artikler :

• A2SEA sejler fremtiden i møde Kinesiske værftsarbejdere med nypudsede sikkerhedshjælme så stolte til, da store konfettikanoner i slutningen af juli sendte en kaskade af kulørte papirstykker i vejret på COSCO Nantong Shipyard i Qidong, for at markere navngivningen af A2SEAs nye installationsfartøj - Sea Installer.

• DanCopter løfter sig op i eliten DanCopter er godt på vej til at blive et af de førende helikopterselskaber når det gælder transport af mandskab til og fra offshore installationer. Selskabet har netop modtaget den sidste af fire nye store helikoptere af typen Eurocopter EC225 Super Puma, der med plads til 19 passagerer er blandt de største i branchen.

• Piraterne klart på retur - i hvert fald for Meget tyder på, at der omsider er ved at indtræffe et vendepunkt i kampen mod de somaliske pirater, som koster den internationale skibsfart så mange kræfter og penge. Senest har tallet 1,8 mia. USD årlig for containertrafikken været nævnt, men tæller man udgifterne til flådeindsats og kapacitetsopbygning i land med, bliver tallet astronomisk.

• Administrative byrder - nej tak Søfartserhvervet har i årevis været bebyrdet med store "papir-krav". Selv om it-systemer beviseligt har gjort livet lettere i søfarten, er der stadig et hav af dokumenter og skemaer, der skal håndteres. Men nu vil Søfartsstyrelsen for sin del gøre op med de administrative byrder.

• Skipperskole har fået sin egen skipperkone Første hold skippere fra den nye skipperskole i Skagen sprang ud i starten af juli. Det er klart at der kan være lidt turbulens – eller måske snarere kavitation - i starten når man flytter ind i en helt ny skolebygning af skipperskolens størrelse. Der vil altid være ting, der skal rettes til og noget, man skal finde ud af at håndtere. Forstander Anders Andersen kunne dog konstatere, at skolen er kommet godt på plads og at første hold elever kunne have en god eksamensafslutning i nybygningen på Kuttervej.

• Stor interesse for MSSM 2012 - Nu skal der ses fremad Den årlige MSSM-konference, hvor hele det maritime erhverv mødes om sikkerhed, sundhed og miljø, har mødt stor forhåndsinteresse for sit program den 29. - 31. august på Nyborg Strand. Der bliver mellem 250 og 300 deltagere.

• SMM med streg under det grønne Der bliver et markant dansk fodspor på SMM 2012 i Hamborg. Hele 290 danske udstillere er klar på en fælles pavillon, når det i alt 90.000 kvm store udstillingsareal åbner den 4. september, og aktiviteterne summer frem til 7. september. Hovedtemaet bliver moderne maritim effektivitet i samspil med grønne løsninger.

Klik på overskriften for at læse hele artiklen

Modtag fremover Havne & Skibsfart / Maritim Industri som gratis E-magasin - klik HER

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle