Nymfen adopteres af Assens Kommune
Når patruljeskibet Nymfen lægger til kaj i Assens den 3. maj, venter en festlig weekend. Besøget i Assens er en markering af, at skibet officielt bliver adopteret af Assens Kommune. I forbindelse med adoptionen er der officielle receptioner på skibet og i byrådssalen for særligt inviterede gæster.
”Adoptionen er indgået i en ånd, hvor det handler om at knytte tætte bånd, og vi vil være fuldt dedikerede til adoptionsbesøget”, siger chef for Nymfen, kaptajnløjtnant Thomas Lauridsen, blandt andet til Fyens Stiftstidende.
Om lørdagen, den 4. maj, uddeles Assens Kommunes årlige Willemoes Pris, Søværnets Tambourkorps spiller på kajen, og Nymfens besætning demonstrerer søredning med helikopter. På fejringens sidste dag, søndag den 5. maj, holder Nymfen åbent skib.
Under besøget i Assens vil Nymfen ikke være i operativ tjeneste, så der er sikkerhed for, at skibet kan blive i havn i hele weekenden.
Der er tradition for, at søværnets skibe adopteres af kommuner. Det betyder, at både skibene, der sejler i i hjemlige farvande, og skibene, der sejler i Nordatlanten, er adopteret af danske og grønlandske kommuner.
Formålet med adoptionerne er at knytte tætte bånd mellem skib og kommune. Når skibet anløber havnen i adoptionskommunen, bliver besætningen budt særligt velkommen, ligesom skibet inviterer byens borgere om bord til åbent-skib.
Kilde: Forsvaret