Nye uddannelsesinitiativer skal sikre flere hænder til Det Blå Danmark

Pop-up uddannelser tæt på de unge og fast-track til ledige med relevant erfaring. Det er essensen i det ud­dan­nel­ses­po­li­ti­ske udspil, som Dansk Metal og Danske Rederier nu lancerer for at få flere til at vælge en maritim uddannelse.

Kortere uddannelsesforløb og dagpenge under skoleophold er blandt de forslag, Danske Rederier og Dansk Metal kommer med for at skaffe flere hænder til de maritime erhverv.. Foto: Arkiv

Det er en gammel nyhed, at rederierne og Det Blå Danmark mangler arbejdskraft.

Derfor kommer Dansk Metal og Danske Rederier nu med to konkrete og målrettede forslag til, at hjælpe unge, som ikke er i gang med en uddannelse eller arbejde, samt erfarne kræfter fra andre brancher, til at vælge en maritim uddannelse.

Pop-up uddannelser tæt på de unge og fast-track til folk med relevant erfaring skal sammen få unge i gang med en uddannelse og skaffe flere hænder til skibsfarten.

”Vi mangler kloge hoveder og hænder i skibsfarten blandt andet til de skibe, der er helt uundværlige i forhold til udbygningen af havvind. Derfor må vi gøre noget andet, end vi plejer, og jeg tror, at vi med det her udspil kan hjælpe mange unge godt på vej,” siger Claus Jensen, formand, Dansk Metal.

”Vi taler meget om de ca. 40.000 unge, som hverken er i gang med job eller uddannelse. Vi skal tænke ud af boksen for at hjælpe flere af de unge i gang. Der er et stort potentiale. Og jeg tror, at en maritim uddannelse og et arbejde til søs vil være det helt rigtige for mange af de unge, som har lidt svært ved at komme i gang med uddannelse eller job,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør for Danske Rederier.

Dansk Metal og Danske Rederier foreslår helt konkret, at det bliver muligt for de maritime ud­dan­nel­ses­in­sti­tu­tio­ner at oprette midlertidige pop-up uddannelser til skibsassistent i de byer, hvor man ser et potentiale for at få nogle af de unge, som det måske er svært at få til at flytte efter de eksisterende ud­dan­nel­ses­ste­der i Frederikshavn og Svendborg, til at sætte sig på skolebænken.

Det skal også være lettere og hurtigere for ledige med relevant erfaring fra andre erhverv at tage den Grundlæggende Maritime Uddannelse og starte en ny karriere indenfor søfarten.

Det skal ifølge forslaget bl.a. ske ved at man på søfartsskolerne skal have merit for de ting, man har lært i relaterede brancher - og det skal halvere skoleperioden fra 20 til 10 uger - og ledige skal kunne beholde deres ydelser under uddannelsen.

”Vi mangler virkelig folk om bord på vores skibe særligt i vores offshore rederier på Vestkysten, og hvis den grønne omstilling skal blive til noget, så er vi nødt til at få lokket nogle flere til at sætte kurs mod en karriere til søs. Det mener vi, at vores to tiltag her kan hjælpe med, så jeg håber, at politikerne vil tage godt imod udspillet,” siger Anne H. Steffensen.

-emte

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

16.07.2025Maritimedanmark.dk

Monjasa trækker LNG-bunkerskib tilbage fra Mellemøsten

15.07.2025Maritimedanmark.dk

Elbiler giver vækst hos Molslinjen

14.07.2025Maritimedanmark.dk

Eftersøgning efter overlevende indstillet

12.07.2025Maritimedanmark.dk

Containerskib på vej til Grønland ramt af maskinstop

09.07.2025Maritimedanmark.dk

Tre søfolk dræbt og en er hårdt såret

07.07.2025Maritimedanmark.dk

Bulkcarrier i brand efter Houthi-angreb

04.07.2025Maritimedanmark.dk

Medie: Frederikshavn bliver centrum for byggeri af danske krigsskibe

02.07.2025Maritimedanmark.dk

Læsøfærgen: Historisk beslutning - men pengene mangler

Jobmarked

Se alle

Ærøfærgerne

Transportdirektør - Ærø Kommune

Er du Ærø Kommunes nye transportdirektør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

10.08.2025

Skoleskibet Danmark

Maskinchef til Skoleskibet DANMARK

Vil du være med til at uddanne fremtidens søfolk og sikre teknikken ombord på Skoleskibet DANMARK? MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger maskinmester til en fast stilling med udmønstringer på 1:1 ordning og periodevis arbejde i land på MARTEC.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.08.2025

Maersk Offshore Wind A/S

Chief Officer

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

EUC Nord

Genopslag - Underviser til maritim uddannelse

Vil du hjælpe med at uddanne unge og voksne til en af de mest spændende brancher i Danmark – så har vi jobbet til dig lige her! Den maritime industri er i vækst og har brug for veluddannet arbejdskraft.

Ansøgningsfrist

20.08.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen

Småøernes færgeselskaber søger for Slagelse Kommune, en fast skipper/styrmandsafløser til Agersø-Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

30.07.2025

Fiskeristyrelsen

Maskinmester til Landbrugs- og Fiskeristyrelsens kontrolskib Nordsøen

Har du lyst til at indgå i et mindre team, der medvirker til at udføre fiskerikontrol til søs ved at varetage vedligehold og service i maskinrummet? Så søger Landbrugs- og Fiskeristyrelsen en maskinmester til fiskerikontrolskibet Nordsøen.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

19.07.2025

Maritimedanmark.dk

Salgstalent søges til salg af b2b-medieløsninger

Vil du arbejde med stærke B2B-medieplatforme og hjælpe virksomheder med at skabe synlighed gennem advertorials, content marketing og annoncering? Har du drive, er proaktiv og trives i en salgsrolle, hvor du både opsøger nye kunder og udvikler eksisterende relationer? Så er du måske vores nye kollega hos Horisont Gruppen A/S.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.08.2025

Molslinjen A/S

MOLSLINJEN søger befarne Skibsassistenter

Vil du være en del af vores stærke team, hvor vi altid løfter i flok? Og ønsker du en hverdag til søs, men stadig have mulighed for at komme hjem hver dag?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

RelyOn

Timeansatte instruktører

Har du en uddannelse inden for det maritime, offshore eller brand & redning? Er du en udadvendt profil med flair for at formidle din viden, og vil du være en del af en organisation, hvor alle tager ansvar for at give vore kursister den bedst mulige læring og oplevelse?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course