Nye trainees besøgte i Rederiforeningen

De 37 nye deltagere på den internationale shippinguddannelse The Commercial Shipping Programme var torsdag til reception i Danmarks Rederiforening. Ved receptionen havde de unge også lejlighed til at hilse på repræsentanter fra de 15 rederier, der har trainees på hold 2013-15.

Henrik Holck, Executive Vice President People & Ships i DFDS, bød de studerende velkommen og benyttede lejligheden til at understrege, at de nye trainees var ”både heldige og dygtige” – de var blandt ”de udvalgte”, der er sluppet gennem nåleøjet til en trainee-ansættelse i et rederi.

De nye trainees, der kommer fra 12 forskellige nationaliteter, har netop taget hul på deres uddannelse på The Commercial Shipping Programme i onsdags med uddannelsens første 2-ugers tilstedeværelsesmodul på Bymose Hegn i Helsinge i Nordsjælland.

I løbet af de to år, uddannelsen strækker sig over, vil der i alt være 3 tilstedeværelsesmoduler i Danmark, og imellem disse gennemføres en række såkaldte ’webinars’, hvor undervisning varetages fra Danmark og modtages af de unge på deres arbejdsplads.

Det er andet år, at uddannelsen The Commercial Shipping Programme, som Danmarks Rederiforening udbyder, udbydes på Danish Shipping Academy.

Kilde: Danmarks Rederiforening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersks bæredygtighedschef stopper efter 15 år

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Norden sælger fra og køber til

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort antal tankskibe sporløst forsvundet

23.12.2025Maritimedanmark.dk

Glædelig Jul og Godt Nytår!

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Høje bølger fører til aflysning af afgange

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Equality and Diversity (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of the policies and practices that can help to ensure equality and diversity in the workplace. The course also provides knowledge and understanding on the legislation that underpins good practice, and the role that you play to promote fairness and compliance.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course