Nye skatter bremser salg til skrotning

Skrotningsværfterne i Pakistan og Banglades er blevet pålagt nye afgifter, der sender priserne på skrotningsmodne skibe ned og dermed bremser afgangen fra flåden. Pakistand vil øge skatten på stålimport, mens Bangladesh vil indføre moms på skibe købt til skrotning.

“I modsætning til tidligere år er markedet blevet ramt af ikke en, men to negative budgetudmeldinger, hvilke er det sidste en i forvejen presset industri har brug for,” skriver Clarksons i deres ugentlige markedsrapport.

“Stigninger i toldsatserne i både

Pakistand og

Bangladesh ser ud til at få en meget stor indflydelse på ophugningsindustrien. Den pakistanske regering har annonceret en stigning i skatten på import af stål, der kan føre til et fald på 10-15 dollar pr. ton i forhold til de hidtidige rater,” skriver selskabet videre, ifølge TradeWinds.

Clarksons advarer om, at Pakistans beslutning meget vel kan føre til ”et fald i interessen og optimismen”.

I fohold til udmeldingen fra Bangladesh forudser Clarksons, at hvis rygterne om momssatser på mellem 15 og 20 pct bekræftes, kan det føre til fald i priserne på ophugningsskibe på “mindst 40 dollar pr. ton i forhold til niveauet i de seneste uger”.

Udmeldinger fra begge lande har skabt så meget usikkerhed, at markedet lige nu er gået i stå. Det er forventningen, at et mere detaljeret billede af, hvad de nye skatter kommer til at betyde for industrien først vil blive etableret, når de berørte værfter og øvrige stakeholders har haft mulighed for at forstå de nye regler.

Kilde: TradeWinds

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.10.2025Maritimedanmark.dk

Forslag om ny hurtigfærge til Ærø

13.10.2025Maritimedanmark.dk

100.000 flere rejste med færgen

13.10.2025Maritimedanmark.dk

USA truer lande der støtter grøn IMO-dagsorden

12.10.2025Maritimedanmark.dk

Kina truer USA med modsvar

11.10.2025Maritimedanmark.dk

Danmark investerer milliarder i Arktis og køber flee F35 fly

11.10.2025Maritimedanmark.dk

Kina klar med gengældelsesafgift mod amerikanske skibe

11.10.2025Maritimedanmark.dk

Trump varsler ekstra 100 pct. told på Kina

10.10.2025Maritimedanmark.dk

DFDS: Små stigninger i fragt – færre passagerer i september

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal