Nye bestyrelsesmedlemmer i maritim fond

Danske Rederier har indstillet Christian M. Ingerslev, CEO for Maersk Tankers, som nyt bestyrelsesmedlem i Den Danske Maritime Fond, mens Danske Maritime har indstillet Thomas S. Knudsen, tidligere CEO i MAN Solutios, til en plads i fondsbestyrelsen.

Thomas S. Knudsen (længst t.v.) og Christian M. Ingerslev (nr. 2 fra højre) er nye medlemmer af Den Danske Maritime Fonds bestyrelse. Foto: DDMF..

Maersk Tankers topchefen afløser Martin Fruergaard, der har fået ny stilling som CEO i Pacific Basin i Hong Kong, mens Thomas S. Knudsen afløser Knud D. Karstensen, adm. dir. for Karstensens Skibsværft.

”Vi byder Christian og Thomas velkommen som nye medlemmer i Den Danske Maritime Fond,” sagde bestyrelsesformand Tommy Thomsen efter den formelle indvælgelse i bestyrelsen mandag og fortsatte:

“Begge kommer med lang erfaring indenfor hvert deres maritime felt og dermed med efterspurgte kompetencer til fondsarbejdet. Vi glæder os til samarbejdet. Samtidig vil jeg udtrykke en stor tak for indsatsen til Martin Fruergaard igennem de seneste par år og ikke mindst til Knud D. Karstensen, som med et over 10 års langt virke og aktivt engagement i vores bestyrelsen har været medvirkende til Fondens stadigt voksende aktiviteter og indsatsområder til glæde for og støtte af vækst og jobskabelse i Det Blå Danmark.”

Ingerslev er tillige medlem af bestyrelsen i Danske Rederier og formand for ZeroNorth, mens Thomas Knudsen kommer med bred industriel erfaring og viden, og er bl.a. bestyrelsesformand i Eltronic Fueltech A/S. Herudover medlem af bestyrelsen i Hans Jensen Lubricators A/S, C.C. Jensen A/S, Svanehøj Group A/S og Bawat A/S.

Den Danske Maritime Fonds Bestyrelse består nu af: Formand Tommy Thomsen, CEO Lauritzen Fonden, udpeget af Danske Rederier Næstformand Jenny N. Braat, Adm. Dir. Danske Maritime, udpeget af Danske Maritime Andreas Nordseth, Adm. Dir. Søfartsstyrelsen, udpeget af Erhvervsministeriet Carsten Jensen, Adm. Dir. Molslinjen, udpeget af Færgerederierne Christian M. Ingerslev, CEO Maersk Tankers, udpeget af Danske Rederier Thomas S. Knudsen, udpeget af Danske Maritime.

Kilde: Den Danske Maritime Fond

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Den Danske Maritime Fond

Siden 2005 har Den Danske Maritime Fond sammenlagt uddelt mere end 850 millioner kroner i støtte til initiativer, der udvikler og fremmer dansk skibsfart, værftsindustri og maritim udstyrsproduktion. 

Relateret indhold

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Færre skyggeflåde tankskibe gennem dansk farvand

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Bjærgningsplan for Thamesborg afleveret

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Trumps toldkrig presser Panamakanalen

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle