Ny vanddybde øger aktivitet i Hirtshals

Hirtshals Havn valgte for nylig at få uddybet bunden af Østbassin 2 til en vanddybde på 10,5 meter, og dette har vist sig at være en succes. Den nye vanddybde betyder, at fartøjerne kan losse direkte til havnens BIP-center og køle-/fryselagere.

For øjeblikket ligger den canadiske rejetrawleren Acadienne Gale II til kaj, hvor den er ved at losse frosne rejer til virksomheden Polar Seafood. En del af lasten skal ligeledes i transit til tredje lande.

Vanddybden i bunden af Østbassin 2 blev øget for at give atlantgående frysetrawlere bedre landingsfaciliteter i Hirtshals. Tidligere skulle landinger fra skibe af denne størrelse og med en dybdegang på over 7 meter ske ved Trailerkajen, og det betød at landingerne skulle plomberes for at komme til havnens BIP-center. Med de ny faciliteter kan skibe lande direkte til BIP-center, hvilket har gjort arbejdsgangen betydelig mere effektiv.

”Med de nye landingsmuligheder i Østbassin 2, direkte ved Claus Sørensens frysehus og veterinærkontrollen, kan vi tilbyde rederierne en mere effektiv ekspedition. Hirtshals Havn har en central placering i forhold til de nordatlantiske markeder, og sammen med infrastrukturen og det europæiske motorvejsnet, der går lige til kajkanten, gør det havnen til et optimalt udgangspunkt for håndtering af disse skibs- og godstyper”, siger Jens Skjødt Petersen fra North Atlantic Shipping, der er agent for Acadienne Gale II.

Al håndtering af stykgods på Hirtshals Havn sker på Østhavnen, og efter uddybningen af havnebassinet har havnen sat øget fokus på at styrke aktiviteterne inden for stykgodsområdet, herunder landinger fra atlantgående frysetrawlere. Det er Hirtshals Havns plan, at dette forretningsområde over de kommende år skal udbygges i samarbejde med eksisterende og nye kunder

Kilde: Hirtshals Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

Annonce

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Mere gods på Göteborgs direkte Asien-ruter

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Havneudvidelsen i Hirtshals er et stort skridt nærmere

26.08.2026Maritimedanmark.dk

DI Fyn: Ny analyse stærkt argument for havneudvidelse

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Assens Havn centrum for stort stenrevsprojekt

15.08.2026Maritimedanmark.dk

Hamborg Havn øger containeromsætningen trods samlet tilbagegang

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark