Ny struktur i cateringledelsen hos DFDS

DFDS og Metal Maritime har indgået særoverenskomst for den nye junior-officersgruppe "Floor Manager". Samtidig er der forhandlet vilkår på plads for nuværende Business Leaders, der overgår til den nye funktion.

DFDS A/S har som led i projekt ”Starlight” gennemført markante ændringer i ledelsesstrukturen for catering/hotelområdet i rederiets passagerskibe.

Detaljerne blev kendt i sidste uge, og siden har rederiet og Metal Maritime været i dialog om vilkårene for de berørte.

Den nye struktur reducerer antallet af Business Leaders om bord kraftigt og samtidig øges de tilbageblevnes ansvarsområder væsentligt. Business Leader bliver den administrative og ansvarshavende leder af flere afdelinger, der hver især er ledet af en Floor Manager.

Der er samtidig blevet indført en ny catering/hotelofficers gruppe i skibene, kaldet ”Floor Manager”. Disse skal, som navnet siger, være ude i arbejdsområderne, som den direkte og praktiske leder af sit ansvarsområde.

I forbindelse med ændringerne har DFDS A/S og Metal Maritime aftalt vilkår for de nuværende Business Leaders, som overgår til ansættelse som Floor Manager. Det samme er sket for de nuværende Team Koordinatorer, som oprykkes til Floor Manager stillinger.

Der er samtidig aftalt ansættelsesvilkår for nyansatte Floor Manager (særoverenskomst). Fremadrettet er det aftalt, at Business Leaders i DFDS er seniorofficerer, mens Floor Managers er juniorofficerer.

Kilde: Metal Maritime

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Nævnt i denne artikel:

Relateret indhold

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia bekræfter interesse for fusion med Torm

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk udfordrer COSCO på ruter i Asien

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen sætter reservefærge til salg

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle