Ny strategi i Danske Rederier

Danske Rederier præsenterede i går på et medlemsmøde organisationens nye strategi – ”Ahead of the curve”. Strategien, der rækker over perioden 2018-2021, fokuserer på uddannelsespolitik, digitalisering og teknologisk udvikling som katalysatorer for fortsat vækst i rederierhvervet .

Anne H. Steffensen .

”Vores ambition er, at Danmark skal være en førende søfartsnation, og på forkant med udviklingen i erhvervet globalt. Det kræver rammevilkår for rederierne, som kan måle sig med førende vilkår på verdensplan, og at vi som organisation aktivt præger udviklingen af rederierhvervet, og dermed baner vej for, at den globale søfart kan vokse under hensyntagen til det omkringliggende samfund,” siger Claus V. Hemmingsen.

Strategien for de kommende fire år tager afsæt i de tidligere lancerede ambitioner for en vækst i den dansk-flagede flåde på 10 procent målt i antal skibe og mere end 10 procent målt i tonnage. Derudover er ambitionen, at arbejdspladserne i land skal vokse til 7.000 ansatte samtidig med at den danske beskæftigelse til søs fastholdes.

I strategien fastlægges fem strategiske pejlemærker for Danske Rederiers arbejde de kommende år.

Udover en videreudvikling af de allerede konkurrencedygtige rammevilkår, er det en ambition at understøtte IMO som et effektivt forum for regulering, der leverer globale svar på spørgsmål som eksempelvis regulering af skibsfartens klima- og miljøpåvirkning.

Andre pejlemærker er en styrket stemme i den uddannelsespolitiske debat og et større fokus på ny teknologi og maritim innovation, der har potentiale til at forandre rederierhvervet.

Som en konsekvens af strategien er Danske Rederiers organisation lagt om i november. Med en ny organisation og et større ledelsesteam, er der afsat flere organisatoriske kræfter til at levere på de områder, som er prioriteret med den nye strategi.

”Vi har lavet organisationen om, så der er skabt bedre rum til at levere på de strategiske pejlemærker og mål. Vi ser frem til et fortsat tæt samarbejde med vores medlemmer og samarbejdspartnere, så vi kan videreudvikle dansk skibsfart med en ambition om at være et skridt foran og dermed præge dagsordenen mest muligt,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines har taget for høje priser

24.06.2026Maritimedanmark.dk

MSC Baltic III brydes op i to dele

Annonce

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansker medstifter af nyt tørlastrederi

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Plan for evakuering af skibe i Den Persiske Bugt

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Trafik gennem Hormuzstrædet tager til

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Danmark sender bidrag til Hormuzstrædet

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Rohde Nielsen afslutter stort projekt i Frankrig

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Politikere vil ikke levetidsforlænge færger

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Porten til Hormuzstrædet står igen på klem

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course