Ny Samsø-færge udskydes et år

Corona-krisen betyder nu, at Samsø Rederi udskyder indsættelsen af den nye hurtigfærge mellem Aarhus og Sælvig med et år, oplyser rederiets direktør til TV 2 Østjylland. Færgen skulle have påbegyndt sejladsen i juni.

“Vi kan simpelthen ikke få den synet i Kina, som vi skal. Den skal testsejles og kontrolleres sammen med Søfartsstyrelsen, inden den kommer til Danmark, og det har vi ikke mulighed for,” siger Carsten Kruse, direktør i Samsø Rederi til TV 2 Østjylland.

Rejserestriktionerne gør det umuligt for rederiet at få gennemført det nødvendige arbejde.

Det betyder, at den nye færge, Lilleøre, først bliver sat i drift i 2021. Det ærgrer direktøren, men han glæder sig samtidig over, at det så ikke bliver nødvendigt med som ellers planlagt at have et korttidsansat mandskab i sommersæsonen 2020.

“Nu kan vi ansætte dem til foråret næste år, og så er deres kontrakter varige,” siger Carsten Kruse.

Rederiet håber at kunne gennemføre de nødvendige test og få godkendelser på plads, så skibet kan komme til Danmark til efteråret.

Kilde: TV 2 Østjylland.

Se video fra søsætningen af færgen fra det kinesiske værft her.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle