Ny godsrute mellem Hanstholm og Norge

Efter nytår starter en ny godsrute mellem Hanstholm Havn og Norge, når det norske rederi Egil Ulvan AS for første gang henter danskproduceret fiskefoder til norske offshore fiskefarme. Dermed er en ny indtægtskilde på vej til den gældsplagede havn.

Oddrun With er et af de to fragtskibe, der fra nytår vil sejle mellem Hanstholm og norskekysten. Foto: Ole Iversen/Hanstholm Havn..

For få nye aktiviteter i den udvidede Hanstholm havn er en af de primære årsager til det voldsomme underskud, der har ført til, at havnen fra nytår overgår fra en status som selvstyre havn til en kommunalhavn under Thisted Kommune.

Men nu kan kommunen glæde sig over, at der kommer lidt flere penge i kassen, når den nye fragtrute starter.

Det norske rederi foretog et prøveanløb i den udvidede Hanstholm Havn i august med rederiets nye fragtskib Oddrun With, der sammen med rederiets andet skib With Frohavet, skal sejle fiskefoder fra Aller Aqua til fiskefarme i det nordvestlige Norge.

“Jeg har aldrig været i tvivl om, at Hanstholm Havn har et stort potentiale – ikke kun i forhold til fiskeriet, men også når vi taler godstransport. Havnen ligger ideelt som bindeled mellem nord- og sydgående knudepunkter ad den blå motorvej, mens vi på landsiden har et stort opland med meget produktion. Det skaber tilsammen rigtig gode forudsætninger for at få en voksende godsmængde til at gå via Hanstholm Havn,” siger konstitueret havnedirektør Søren Zohnesen.

Direktøren for Egil Ulvan Rederi AS, Arild Hoff, kalder Hanstholm Havn “markedsorienteret med fremtidsudsigter” og nævner bl.a. de grønne energiløsninger, som havnen tilbyder.

“Samtidig har havnen gode indsejlingsforhold, som kan være med til at sikre anløb i selv udfordrende vejrsituationer i vinterperioden. Vi føler os derfor helt trygge ved at sejle til en havn, som har de bedste fremtidsudsigter for at levere grønne transportløsninger mellem Danmark og hele Norges kyst til en konkurrencedygtig pris,” siger, Arild Hoff.

Den nye rute vil have forventet anløb i Hanstholm hver mandag med ankomst i Stavanger-området tirsdag og i det nordlige Vestnorge i slutningen af ugen. Hanstholm Stevedore står for­­ lastning og losning i Hanstholm, mens Nordshipping tager sig af klarering.

Kilde: Hanstholm Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle