Ny godsrute mellem Hanstholm og Norge

Efter nytår starter en ny godsrute mellem Hanstholm Havn og Norge, når det norske rederi Egil Ulvan AS for første gang henter danskproduceret fiskefoder til norske offshore fiskefarme. Dermed er en ny indtægtskilde på vej til den gældsplagede havn.

Oddrun With er et af de to fragtskibe, der fra nytår vil sejle mellem Hanstholm og norskekysten. Foto: Ole Iversen/Hanstholm Havn..

For få nye aktiviteter i den udvidede Hanstholm havn er en af de primære årsager til det voldsomme underskud, der har ført til, at havnen fra nytår overgår fra en status som selvstyre havn til en kommunalhavn under Thisted Kommune.

Men nu kan kommunen glæde sig over, at der kommer lidt flere penge i kassen, når den nye fragtrute starter.

Det norske rederi foretog et prøveanløb i den udvidede Hanstholm Havn i august med rederiets nye fragtskib Oddrun With, der sammen med rederiets andet skib With Frohavet, skal sejle fiskefoder fra Aller Aqua til fiskefarme i det nordvestlige Norge.

“Jeg har aldrig været i tvivl om, at Hanstholm Havn har et stort potentiale – ikke kun i forhold til fiskeriet, men også når vi taler godstransport. Havnen ligger ideelt som bindeled mellem nord- og sydgående knudepunkter ad den blå motorvej, mens vi på landsiden har et stort opland med meget produktion. Det skaber tilsammen rigtig gode forudsætninger for at få en voksende godsmængde til at gå via Hanstholm Havn,” siger konstitueret havnedirektør Søren Zohnesen.

Direktøren for Egil Ulvan Rederi AS, Arild Hoff, kalder Hanstholm Havn “markedsorienteret med fremtidsudsigter” og nævner bl.a. de grønne energiløsninger, som havnen tilbyder.

“Samtidig har havnen gode indsejlingsforhold, som kan være med til at sikre anløb i selv udfordrende vejrsituationer i vinterperioden. Vi føler os derfor helt trygge ved at sejle til en havn, som har de bedste fremtidsudsigter for at levere grønne transportløsninger mellem Danmark og hele Norges kyst til en konkurrencedygtig pris,” siger, Arild Hoff.

Den nye rute vil have forventet anløb i Hanstholm hver mandag med ankomst i Stavanger-området tirsdag og i det nordlige Vestnorge i slutningen af ugen. Hanstholm Stevedore står for­­ lastning og losning i Hanstholm, mens Nordshipping tager sig af klarering.

Kilde: Hanstholm Havn

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Offshore skibe fylder godt i Hanstholm Havn

16.09.2025Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor gennemfører oprensning ved tysk ø

13.09.2025Maritimedanmark.dk

Kiel Havn udvider igen kapaciteten for landstrøm

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Omfattende oprydningsarbejde efter tabte containere

10.09.2025Maritimedanmark.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager havnedrift i Letland

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg opjusterer efter stærkt halvårsresultat

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Gøteborg åbner ny containerrute til Asien

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle