Ny færgerute har været en succes

Den 1. januar 2015 afsejlede Kanhave for første gang fra den nye havn i Ballen på Samsø. Flytningen fra Kolby Kås til Ballen har allerede vist sig et være en større succes end ventet for rederiet Færgen. Det oplyser salgs- og marketingschef Lindy Kjøller ho Færgen til Maritime Danmark.

”Der er kommet andre typer kunder til. De lavere priser, flere afgange samt større kapacitet på færgen efter ombygning og renovering, har givet vækst i antallet af rejsende”, siger Lindy Kjøller til Maritime Danmark.

Færgens trafiktal efter flytningen for 2015 viser en samlet vækst på cirka 20 procent i forhold til 2014. Det er både fastboende samsinger, folk udefra, der har fritidsbolig på øen, weekend besøgende samt endagsturister, der oftere har benyttet den kortere og hurtigere rute.

Sommerens trafiktal fra rederiet Færgen viste, at færgetrafikken mellem Sjælland og Samsø i juli 2015 var større end nogensinde tidligere. Samtidig viser tallene for hele 2015 åbenbarer alle tiders rekord for færgetrafikken mellem Sjælland og Samsø.

Antallet af overførte personbiler viste en stigning på hele 20,7 procent i forhold til 2014. I alt er der overført 51.190 personbiler mellem Sjælland og Samsø i 2015. Passagerantallet steg også voldsomt med i alt 177.481 passagerer, hvilket er 17,6 procent flere end i 2014.

Flytningen fra Kolby Kås til Ballen har tilsyneladende også medført færre aflysninger i 2015 på grund af vejr- og anløbsforhold sammenlignet med 2014. Kanhave, der sidst i august 2015 skiftede navn til MF Samsø, er heller ikke stødt ind i uventede problemer i forbindelse med flytningen fra Hou- Sælvig overfarten til Kalundborg- Ballen.

Den første måned i 2016 viser ifølge Lindy Kjøller også fremgang. Rederiet har en vis forventning om, at fremgangen derfor vil fortsætte.

Kanhave, nu med navnet MF Samsø, blev indsat på ruten Ballen-Kalundborg, da den blev overflødig på Sælvig-Hou.

Færgen Kyholm, der besejlede ruten mellem Kolby Kås på Samsø og Kalundborg blev renoveret hos Petersen & Sørensen i Svendborg. Kyholm blev herefter indsat på ruten Bøjden- Fynshav. Samtidig skiftede den navn til Fynshav.

Det kommunalt-ejede Samsø Rederi overtog ruten fra Samsø til Jylland, mellem Hou og Sælvig, da kommunen efter en budrunde regnede sig frem til, at man selv kunne drive ruten billigere end en anden operatør.

Der blev bygget en ny færge, der kan sejle på biogas fremstillet på Samsø. Den kom i drift i marts 2015 efter en del forsinkelser. Færgen blev først navngivet M/F Samsø, men ændrede i juni 2015 navn til Prinsesse Isabella. Den otteårige prinsesse navngav selv færgen sammen med Kronprinsesse Mary.

Redaktionen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle