Ny dødsulykke ombord på Folmer skib

Der er sket endnu en tragisk ulykke ombord på et skib tilhørende rederiet H. Folmer & Co. En skibsassistent ombord på rederiets coaster Hanne Danica er faldet overbord i høj sø og er omkommet.

De nærmere omstændighederne omkring ulykken er endnu ikke klarlagt, men ifølge sømandsforbundet arbejdede en skibsassistent i åben sø på toppen af en container og faldt overbord.

Overfor Maritime Danmark bekræfter Jørgen Folmer med dyb beklagelse, at ulykken har fundet sted. Men ud over det, ønsker rederiet på nuværende tidspunkt at komme med yderligere oplysninger eller kommentarer.

Det er langt fra første gang at der er sket en ulykke ombord på rederiets skibe. Det fik sidste år Søfartsstyrelsen til at fratage H. Folmer & Co. retten til den sikkerhedsmæssige drift af rederiets 11 skibe.

Rederiet Erria har herefter overtaget ansvaret for driften af H. Folmers & Co's skibe.

Kilde:3F Sømændene

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny elfærge sejler direkte på værft

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle