Norsk rederi accepterer mio-bøde for ulovlig ophugning

Det norske rederi Altera Infrastructure indvilger nu i at betale en bøde på 8 millioner norske kroner for ulovlig eksport af to skibe til ophugning i Indien. Dette er anden gang at en anmeldelse fra det norske Miljødirektoratet har ført til en millionbøde.

Foto: Teekay

I 2019 anmeldte Miljødirektoratet rederiet Teekay Offshore, nu Altera Infrastructure Norway, for eksport af ulovligt affald. Det norske bagmandspoliti, Økokrim, gav tidligere i år Altera et bødeforlæg på otte millioner norske kroner for lovovertrædelsen, og det er den bøde Altera nu har accepteret.

”Norske redere skal vide, at det er ulovligt at eksportere skibe, der er affald, medmindre de har en tilladelse fra Miljøstyrelsen. Det er velkendt, at vi ikke tillader eksport af skibe, der skal til Indien, Pakistan eller Bangladesh”, siger Anne-Marie Viklai, afdelingsdirektør i Miljødirektoratet.

De to ulovligt eksporterede Teekay-skibe, Navion Britannia og Alexita Spirit, har sejlet i Nordsøen som shuttletankskibe. 

”Vores forventning at norske ejere tager deres miljøansvar alvorligt og følger miljøreglerne”, siger Anne-Marie Vikla.

Det er anden gang, at en anmeldelse fra Miljødirektoratet har ført til millionbøder for lovovertrædelser, der indebærer ulovlig eksport af skibe til ophugning. I 2018 blev skibet Tide Carrier (Harrier) forhindret i at sejle fra Norge til ulovlig ophugning i Pakistan.

Singapore-selskabet Wirana Shipping fik en bøde på syv millioner norske kroner af Økokrim for forsøg på at smugle skibet ud af Norge. Den norske skibsreder Georg Eide blev idømt seks måneders fængsel.

-mauh

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark