Nordic Ferry Services får nyt navn

Nordic Ferry Services skifter navn til FÆRGEN med virkning fra 1. oktober 2010. Ændringen indebærer blandt andet, at rederiets skibe løbende vil blive tilpasset den nye profil i form af nye farver, logo og design. Samtidig flytter rederiet sit strategiske fokus fra Norden til Danmark.

BornholmerFÆRGEN, SamsøFÆRGEN, FanøFÆRGEN, LangelandsFÆRGEN og AlsFÆRGEN vil fremover være nogle af de navne, som lokale passagerer og turister vil møde, når de færdes i det danske øhav.

Rederiet Nordic Ferry Services, som driver overfarterne, ændrer nemlig navn til FÆRGEN med virkning fra 1. oktober 2010.

"Passagerfærgerne udgør jo på mange måder livsnerverne til øsamfundene, og vi er stolte over at varetage opgaven med at knytte danskerne tættere sammen. Derfor har vi også valgt et navn, som illustrerer vores danske rødder og vores målsætning om at styrke båndene til de lokale destinationer. Derudover er det jo ikke nogen hemmelighed, at vi på visse områder har oplevet en del turbulens i de seneste år. Det har fået os til at erkende, at vi må koncentrere os fuldt ud om vores danske overfarter, hvis vi skal kunne levere den service, vores kunder forventer. Ekspansion til Norden er derfor ikke længere et tema for os, og i den forstand er navnet Nordic Ferry Services blevet en smule misvisende", siger bestyrelsesformand i Nordic Ferry Services, Per Gullestrup.

Ændringerne kommer til udtryk i nyt logo og design på skibene, men tiltaget er også et signal om et nyt fokus for rederiet. Tankerne om ekspansion i det øvrige Skandinavien er tilsidesat til fordel for en ambition om at blive danskernes foretrukne færgerederi.

Op til navneændringen har rederiet gennemført en undersøgelse blandt både kunder og personale, der kortlagde nogle af de følelser og behov, som folk forbinder med færgetransport i det danske øhav.

Her viste det sig blandt andet, at færgepassagerer ofte anser sejlturen som et behageligt afbræk, hvor der er tid til at hygge sig sammen og gå på opdagelse. Derfor vil rederiet også fremover arbejde målrettet med at gøre rejsen til en totaloplevelse, hvor underholdning og indslag fra de lokale destinationer i højere grad vil være en del af glæden ved at være om bord.

Ændringerne af skibenes udseende og de forskellige tiltag på designfronten vil blive gennemført løbende i forbindelse med de dokophold, som i forvejen er planlagt. Det betyder, at navne- og designændringerne først vil være fuldt implementerede i 2012.

Kilde: Nordic Ferry Services

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Nippon Yusen Kaisha overtager Saga Welco

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn på skyggeflådetanker varetægtsfængslet

Annonce

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn på skyggeflådetanker varetægtsfængslet

15.03.2026Maritimedanmark.dk

Trump ønsker hjælp fra allierede

14.03.2026Maritimedanmark.dk

Forskningsskib GPS-spoofet i Østersøen

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Tilfredshed i J. Lauritzen trods fald i overskud

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Norge forbyder Hormuz-sejlads for egne skibe

13.03.2026Maritimedanmark.dk

DFDS: Vækst i fragten i februar – passagertal presset af vejret

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Svenskerne slår til igen mod skyggefartøj ved Trelleborg

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Trump lemper sanktioner mod russisk olie

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Access to Medical Records (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the different categories of health hazards and which hazards may be monitored by a medical surveillance program. You will be able to explain how to request medical records and identify which documents are exempt from disclosure. You will also be able to describe an employer's responsibilities regarding medical records.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course