Norden forsvarer tostrenget strategi

På Nordens kapitalmarkedsdag benyttede rederiets adm. direktør Carsten Mortensen lejligheden til at forsvare rederiets to-strengede strategi, som aktiemarkedet angiveligt gerne ser reduceret til et enkelt forretningsområde.

Norden satser især på tørlastskibe, som fragter jern, kul og andre råvare, hvor der skabes et overskud som er seks gange så højt som rederiets tankskibe. Det skriver borsen.dk

Generelt efterlyser investorer og analytikere et mere enstrenget rederi af hensyn til aktiekursen og værdifastsættelsen af rederiet. Men den overvejelse afviser Carsten Mortensen kategorisk at imødekomme.

"Vil man have en aktie i et rederi, som er styret af spotraterne på Baltic Dry Indekset, så er man kommet til den forkerte kapitalmarkedsdag. Norden er meget mere end dette, og der er mange fælles fordele ved at have to forretningsområder", sagde Carsten Mortensen ifølge borsen.dk.

Carsten Mortensen mener at der er flere fordele ved at følge en to-strenget strategi:

 Norden bruger samme værfter til de to skibstyper

 Der er et overlap af kunder

 Overlap af leverandører af skibe og partnere i Japan  De landbaserede medarbejdere har samme uddannelse  Samme styring af risiko "risk management"  Finansielle arbitrage-fordele mellem segment  Har "næsten" samme forretningsmodel

Overfor business.dk åbner Carsten Mortensen mulighed for, at Norden vil drage på indkøbstur.

"Vi har en solid kapitalbalance, og vi har både viljen og evner til at foretage opkøb, hvis muligheden byder sig. Det er ikke noget, vi fokuserer intensivt på, men vi kan bestemt ikke udelukke, at det er en mulighed", siger han og peger på, at firmaet tydeligt mærker, at man er blevet en del af C20-indekset, der omfatter de mest omsatte aktier på Fondsbørsen.

"Der er uden tvivl kommet større fokus på os, men det ser jeg som en glimrende mulighed for at opbygge et langt stærkere brand i den brede befolkning herhjemme. De fleste i branchen kender os, men det er ikke sikkert at den almindelige dansker gør", siger Nordens topchef til portalen.

Norden regner ifølge business.dk med, at tørlastmarkedet, som rederiet er uhyre eksponeret på, vil holde et relativt højt niveau i 2008 og i 2009, indtil de mange nybyggede skibe, som alverdens rederier netop nu er ved at få bygget, ser dagens lys.

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

21.09.2026Maritimedanmark.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

Annonce

21.09.2026Maritimedanmark.dk

Vestas har nu opsat 200 af sine største havvindmøller

21.09.2026Maritimedanmark.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark