Norden forsvarer tostrenget strategi

På Nordens kapitalmarkedsdag benyttede rederiets adm. direktør Carsten Mortensen lejligheden til at forsvare rederiets to-strengede strategi, som aktiemarkedet angiveligt gerne ser reduceret til et enkelt forretningsområde.

Norden satser især på tørlastskibe, som fragter jern, kul og andre råvare, hvor der skabes et overskud som er seks gange så højt som rederiets tankskibe. Det skriver borsen.dk

Generelt efterlyser investorer og analytikere et mere enstrenget rederi af hensyn til aktiekursen og værdifastsættelsen af rederiet. Men den overvejelse afviser Carsten Mortensen kategorisk at imødekomme.

"Vil man have en aktie i et rederi, som er styret af spotraterne på Baltic Dry Indekset, så er man kommet til den forkerte kapitalmarkedsdag. Norden er meget mere end dette, og der er mange fælles fordele ved at have to forretningsområder", sagde Carsten Mortensen ifølge borsen.dk.

Carsten Mortensen mener at der er flere fordele ved at følge en to-strenget strategi:

 Norden bruger samme værfter til de to skibstyper

 Der er et overlap af kunder

 Overlap af leverandører af skibe og partnere i Japan  De landbaserede medarbejdere har samme uddannelse  Samme styring af risiko "risk management"  Finansielle arbitrage-fordele mellem segment  Har "næsten" samme forretningsmodel

Overfor business.dk åbner Carsten Mortensen mulighed for, at Norden vil drage på indkøbstur.

"Vi har en solid kapitalbalance, og vi har både viljen og evner til at foretage opkøb, hvis muligheden byder sig. Det er ikke noget, vi fokuserer intensivt på, men vi kan bestemt ikke udelukke, at det er en mulighed", siger han og peger på, at firmaet tydeligt mærker, at man er blevet en del af C20-indekset, der omfatter de mest omsatte aktier på Fondsbørsen.

"Der er uden tvivl kommet større fokus på os, men det ser jeg som en glimrende mulighed for at opbygge et langt stærkere brand i den brede befolkning herhjemme. De fleste i branchen kender os, men det er ikke sikkert at den almindelige dansker gør", siger Nordens topchef til portalen.

Norden regner ifølge business.dk med, at tørlastmarkedet, som rederiet er uhyre eksponeret på, vil holde et relativt højt niveau i 2008 og i 2009, indtil de mange nybyggede skibe, som alverdens rederier netop nu er ved at få bygget, ser dagens lys.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line lukker Grenå-Halmstad overfarten

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen skal have ny CEO.

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn kendt skyldig i uagtsomt manddrab

02.02.2026Danish Pilot Service

Sponseret

Danish Pilot Service flytter til nyt domicil

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Iran advarer USA imod at angribe

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny flydekran til Femern Bælt-projektet

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Undersøisk inspektionsskib placeres i Frederikshavn

31.01.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier: Skibsfarten bør indgå i Danmarks totalforsvar

Jobmarked

Se alle

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course