Nils Smedegaard Andersen er ny formand i logistikselskab

Scan Global Logistics har valgt den tidligere topchef i Maersk og Carlsberg som ny bestyrelsesformand. Det sker efter at kapitalfonden CVC Capital Partners købte sin ind som majoritetsaktionær i februar i år.

Den tidligere topchef i Maersk og Carlsberg, Nils Smedegaard Andersen er udpeget som ny formand for Scan Global Logistics i København.. Foto: SGL

Med valget af Nils Smedegaard Andersen har Scan Global Logistics (SGL) fået sin formand - og første bestyrelsesmedlem - efter CVC Capital Partners overtagelse - på plads, oplyser selskabet. 

Og med ni år i bagagen som topchef i Maersk og tidligere seks år som CEO i Carlsberg er det en særdeles erfaren herre, der nu sætter sig for bordenden i det danske logistikselskab, der nu har repræsentation i mere end 45 lande, godt 3.300 ansatte og i 2022 omsatte for 3,5 mia. dollar. 

“SGL har forvandlet sig fra at være en lokal og overvejende skandinavisk virksomhed til en globalt anerkendt aktør i transport- og logistikbranchen. Deres iværksættertilgang og unikke kundecentrerede tankegang gør det muligt for SGL at levere løsninger, der skaber værdi for kunder på tværs af alle segmenter. Jeg ser frem til at arbejde sammen med SGL for at fortsætte med at opbygge en spændende og succesfuld virksomhed gennem god service til vores kunder,” udtaler Nils Smedegaard Andersen i forbindelse med udnævnelsen. 

Smedegaard sidder i forvejen på formandsposten for bestyrelserne i Unilever, AkzoNobel og i Worldwide Flight Services. 

Efter sin afgang fra Maersk etablerede han i 2017 det familieejede anpartsselskab Teix Partners, der har opbygget en egenkapital på 122 mio. kr. ifølge det seneste regnskab fra 2021. 

Scan Global Partners forventer at annoncere de øvrige bestyrelsesmedlemmer i løbet af “de kommende måneder,” skriver selskabet. 

-emte 

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle