Negative udsigter for skibsfarten
Kreditvurderingsbureauet Fitch Ratings mener, at skibsfarten går fra stabile forhold i 2015 til negative udsigter i 2016. Bureauet forventer en afdæmpet vækst i den globale handel, og mindre økonomisk vækst i de nye økonomier vil forværre overkapaciteten.
Dermed vil fragtraterne i 2016 fortsat være faldende og svingende. Der vil dog være forskel på de forskellige segmenter. Tørlast og container-segmenterne vil være mest under pres, mens tankskibsmarkedet og LNG-markedet vil klare sig bedre.
Især de økonomiske ændringer i Kina vil udgøre en betydelig risiko for skibsfarten, da Kina indtil nu har stået for totredjedele af den globale jernmalmimport og 20 procent af verdens kulimport. En svagere efterspørgsel fra Kina vil derfor kun øge overkapaciteten, og det vil sætte fragtraterne inden for tørlast under pres.
Desuden forventer Fitch Ratings, at kapaciteten inden for containerskibsfarten vil vokse seks procent i 2016 efter en vækst på ni procent i år. Det vil langt overstige væksten i efterspørgslen, som er på to procent i år og vil være 3-4,5 procent til næste år.
Rederierne vil derfor igangsætte endnu flere omkostningsbesparelser, som vil blive hjulpet af de lave bunkerpriser. Man vil fortsætte med slow steaming, og rederierne vil aflyse planlagte afsejlinger. Til trods for disse forholdsregler vil det ikke være nok til at kunne medføre et opsving inden for sektoren.
Fitch forventer dog, at de største containerrederier vil forblive profitable i 2016. Til gengæld vil de mange mindre rederier, inden for både tørlast og container, komme under gevaldigt pres i 2016, og man vil se flere konkurser.
Tankskibsrederierne vil klare sig langt bedre, blandt andet takket være en moderat flådevækst og efterspørgsel skabt af de lave oliepriser.
Kilde: Fitch Ratings