Monjasa udvider i Mellemøsten med indkøb i Hafnia

MR-tankskibet på 50.381 dwt, der tidligere er kendt som Hafnia Pegasus, skal nu efter tilpasning og nye farver tjene som et flydende lager og forsyne bunkerrederiets øvrige skibe i Mellemøsten under navnet Monjasa Master.

Monjasa Master blev bygget i 2010 som Freja Pegasus for Lauritzen Tankers.. Foto: Monjasa

"Monjasa Master er nu vores største regionale tankskib og fungerer som flydende lager, hvor den laster brændstof i Fujairah, UAE, og fordeler det videre til vores øvrige tankskibe i Den Arabiske Golf. Den øgede lastekapacitet og færre lastninger giver os markant større maritim fleksibilitet," siger Casper Borgen, Trading Director for Mellemøsten & Afrika ifølge et opslag på Linkedin.

Det 15 år gamle skib er blevet tørdokket, malet og tilpasset til Monjasa-standarder på Arab Shipbuilding and Repair i Bahrain.

"Vi takker Hafnia for en gnidningsfri salgsproces og levering af skibet. Vi accepterer kun kvalitetsskibe i vores flåde, og gennem det tætte samarbejde med Montec om teknisk skibsdrift skaber vi fortsat nye muligheder for vores maritime partnere," tilføjer Torben Maigaard Nielsen, Group Shipping Director.

Monjasas flåde i Mellemøsten tæller nu fem olie- og kemikalietankere fra 8.000 til 50.000 DWT.

På globalt plan er Monjasa blandt verdens ti største leverandører af skibsbrændstof og opererer med en flåde på 33 tankskibe og pramme.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle