Mols-Linien mangler likvider

Kreditvurderingsbureauet Bisnode fraråder at indgå i forretninger med færgerederiet Mols-Linien. I hvert fald skal man kun gøre det, hvis der stilles tilstrækkelig økonomisk sikkerhed, mener bureauet. Mols-Linien afviser, at der skulle være problemer.

”Den likvide situation blev forværret i løbet af 2013, og de samlede likvider var negative ved årets afslutning. Vi vurderer, at der vil være behov for en kapitaltilførsel, hvis de negative tal fortsætter”, siger Martin Stabell fra Bisnode Credit.

I Mols-Liniens årsregnskab for 2013 viste pengestrømsopgørelsen således, at rederiets samlede likvider pr. 31.12.2013 udgjorde et minus på 15,3 mio. kr.

Rederiet afviser dog, at der skulle være nogen problemer. Det er gået fremad med driften i 2013, og den udvikling forventer rederiet vil fortsætte i år, hvor der er indsat to helt nye færger og, hvor motortrafikvejen mod Odden gør det nemmere at komme til og fra færgen.

I 2013 oplevede Mols-Linien en vækst i omsætningen på 15 procent til 535,5 mio. kr., mens nettoresultatet blev forbedret med knap 40 procent og endte med et underskud på 35,1 mio. kr. før skat. Egenkapitalen blev reduceret fra 82,3 mio. kr. til 47,9 mio. kr. ved udgangen af 2013. Egenkapitalandelen blev da også reduceret fra 15 procent i 2012 til kun 5 procent i 2013.

Kilde: Dagbladet Børsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle