Mols-Linien indgår forlig med staten

Det bliver alligevel ikke til nogen retssag mod Mols-Linien. Rederiet har nemlig indgået forlig med Søfartsstyrelsen og Østjyllands Politis anklagemyndighed om de 16 tilfælde, hvor det er registreret, at Mols-Liniens hurtigfærger har sejlet for hurtigt.

”Med forliget slår vi en streg i sandet. Overtrædelserne er sket tilbage i 2014, og vi har justeret vores procedurer siden. Men det ændrer selvfølgelig ikke ved, at vi har overtrådt fartgrænserne, og det beklager vi. Vi har haft en god dialog med Søfartsstyrelsen, og vi har gennemgået og optimeret en række interne arbejdsgange minutiøst, så vi undgår, at det sker igen”, siger Carsten Jensen, adm. direktør for Mols-Linien.

”Sagen er afgjort uden rettens medvirken med vedtagelse af et bødeforlæg. Når bøden er betalt, kan man søge aktindsigt i den”, siger Marianne Morgen, pressekoordinator hos Østjyllands Politi.

Indtil videre er bødens størrelse dog ikke kendt. I de 16 tilfælde har rederiets færger sejlet hurtigere end 30 knob vel at mærke på steder, hvor de højst måtte sejle 14 knob.

Sagen skulle have været for retten i Aarhus, hvor der var afsat tre dage til sagen, nemlig den 21. og 22. februar samt den 8. marts.

Kilde: Stiften.dk

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle