Minister skal handle mod sælproblem

Venstre opfordrer til, at fødevareminister Mette Gjerskov skal igang med at hjælpe fiskerne, med de alvorlige problemer, som sælerne er skyld i.

“Fødevareministeren har været alt for passiv i denne sag og man skal huske på, at fiskere bliver hårdt ramt på økonomien netop pga. sælernes hærgen. Det bliver værre og værre for hver dag der går, og derfor er der ingen tid at spilde, hvis vi skal have sat en stopper for denne negative tendens – og det skal vi”, fastslår venstres fiskeriordfører Thomas Danielsen ifølge Danmarks Fiskeriforening.

Thomas Danielsen foreslår en revision af forvaltningsplanen, da det ikke kun er fiskere på Bornholm som har problemer med sæler. Nu er det også fiskere i resten af landet.

“Derfor ser jeg gerne, at den nuværende forvaltningsplan fra 2005 bliver opdateret med de seneste oplysninger, som erhvervsfiskerne indberetter. Der er brug for at skabe et overblik over sælbestanden i Danmark”, siger Danielsen.

Kilde: Danmarks Fiskeriforening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersks bæredygtighedschef stopper efter 15 år

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

08.01.2026Maritimedanmark.dk

Norden sælger fra og køber til

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Stort antal tankskibe sporløst forsvundet

23.12.2025Maritimedanmark.dk

Glædelig Jul og Godt Nytår!

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Høje bølger fører til aflysning af afgange

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course