Middelhavet kan blive ny lavsvovlzone

FN´s søfartsorganisation IMO har igangsat undersøgelser om muligheden for at gøre Middelhavet til den femte one i verden, hvor skibe kun må sejle med brændstof med 0,1 pct. svovl til gavn for folkesundheden i området.

Arkivfoto..

Organisationen oplyser, at undersøgelsen skal vurdere “fordele, omkostninger og gennemførligheden” af et sådant tiltag såvel som de potentielle sundhedsmæssige konsekvenser for befolkningen i regionen og omkostningerne for rederierne.

IMO Regional Marine Pollution Emergency Response Centre for Middelhavet har allerede underskrevet en aftale med et internationalt konsortium, der skal gennemføre undersøgelsen, der forventes færdiggjort i foråret 2019.

Der er i dag fire lavsvovlsområder i verden, hvor det er forbudt at benytte brændstof med mere end 0,1 pct. svovl. Det er Østersøen, Nordsøen, farvandene ud for USA og Canada og det caribiske havn omkring Puerto Rico og Jomfruøerne.

I alle andre områder må skibe i dag benytte brændstof med et svovlindhold på 3,5 pct. - en grænse, der som bekendt nedsættes til 0,5 pct. fra 1.1. 2020.

Kilde: TradeWinds.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle