M/F Skjoldnæs midlertidigt ude af drift

Færgefarten på ruten mellem Faaborg - Søby - Fynshav er midlertidigt indstillet. Det er dog ikke den kraftige blæst, der giver problemer, men at færgen Skjoldnæs ved et uheld har fået slået hul i skroget. Uheldet indtraf, da færgen ramte en løs metalplade.

”I færgelejet i Fynshav er der en metalplade ved en fender, der er gået løs. Og den laver et hul på 10x30 cm i færgen”, fortæller direktør for Ærø-færgerne, Keld Møller.

Færgen ligger stille til skaden på skroget er besigtiget og udbedret. Keld Møller oplyser dog, at man forventer, at færgen genoptager sejladsen igen klokken 14.55.

Andre af færgerne til øerne syd for Fyn har været ramt af uregelmæssigheder på grund af den voldsomme blæst. Tidligere måtte således Ø-Færgen mellem Faaborg, Avernakø og Lyø indstille sejladsen til Avernakø. Bedring i vejret har dog gjort, at den igen sejler efter planen.

Færgen måtte opgive at anløbe Avernakø, da vinden stod lige ind i færgelejet. Forholdene var bedre på Lyø, som godt kunne betjenes. Nu meddeler Ø-Færgen via sin sms-tjeneste, at man igen sejler planmæssigt.

SENESTE NYT: Ø-Færgen, der sejler mellem Faaborg, Avernakø og Lyø, måtte aflyse sin dobbelttur klokken 12 torsdag fra Faaborg på grund af en beskidt pladekøler. Den måtte renses, før man kunne genoptage sejladsen fra klokken 14.

Kilde: Fyens.dk og dr.dk/P4/Fyn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle