Meget mere TV til søens folk

Handelsflådens Velfærdsråd har netop indgået en aftale med Koda, UBOD og Copydan Verdens TV, der sikrer sømændene adgang til en stor mængde TV-indhold, selvom de er langt væk hjemmefra

“Denne aftale er rigtig vigtig for de danske skibe og søfarende. Vi har lavet en rundspørge blandt handelsflådens skibe og modtog mere end 100 tilbagemeldinger, og her fortalte hovedparten, at det er en vigtig service, som man gerne vil beholde. Derfor er vi også glade for, at vi har fået aftalen på plads - og endda med nogle nye muligheder, som vi er overbeviste om, vil skabe glæde rundt omkring i skibene”, siger Søren Philip Sørensen, direktør for Handelsflådens Velfærdsråd.

Aftalen omfatter TV-programmer fra DR1, DR2, DR3, DR K, TV2, TV Zulu og TV2 Charlie. Aftalen gør det således muligt at sende dvd’er med fx “Forbrydelsen”, “So Ein Ding” og “Gintberg på kanten” ud til alle de skibe, der er for langt væk hjemmefra til at kunne se dansk fjernsyn på traditionel vis. Programmerne udvælges af Handelsflådens Velfærdsråd og udsendes til skibene på dvd’er af omkring 10 timers varighed ca. 2 gange månedligt.

Den nye aftale betyder blandt andet, at man nu kan modtage dobbelt så meget indhold fra endnu flere TV-kanaler.

Hos rettighedshaverne er man også meget glad for løsningen

”Der tales så meget om, at ophavsret er besværlig. Men faktisk findes der løsninger. Vi er glade for at kunne levere alle rettigheder til udsendelserne i en enkel aftale og for at bidrage til søfartserhvervet, som er vigtig for Danmark. Behovet for at se TV er jo bestemt ikke faldet med årene, og vi er glade for at være med til at sikre, at de søfarende forsat har adgang til udsendelser fra Danmark, uanset hvor i verden de befinder sig”, siger Jacob Hedebrink, adm. direktør i Copydan Verdens TV.

Den første sending af dvd’er er allerede gået ud til de ca. 230 skibe, som er tilmeldt ordningen.

Fakta

• Flere timer: Mere end en fordobling af timeantallet fra 8 til 20 optagede timer pr. måned • Flere kanaler: Både Dr’s og flere af TV 2’s kanaler er nu omfattet af aftalen • Flere udsendelser: Mulighed for at vælge mellem størstedelen af alle programmerne på sendefladen på DR og TV2’s kanaler • Større variation: Programmer udsendt på DR og TV 2’s kanaler på flere sprog til gavn for hele besætningen

Kilde: Handelsflådens Velfærdsråd

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Batteriudskiftning trækker ud - genindsættelsen af Ellen forsinkes

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Den maritime rekrutteringsbranche er under forandring

Annonce

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Ultrabulk navngiver nybygning i Japan

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran border skib i Hormuzstrædet

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Energiagentur opfordrer til historisk stor frigivelse af oliereserver

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Cosco Shipping stopper operationer i havn ved Panamakanalen

10.03.2026Maritimedanmark.dk

USTC-topchef indtræder i Dansk Erhvervs bestyrelse

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

13.02.2026Maritimedanmark.dk

CK Hutchison advarer Maersk mod at tage over i Panama

Jobmarked

Se alle

Skoleskibet Danmark

Styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC er i rivende udvikling og det Blå Danmark efterspørger dygtige og engagerede unge med en maritim uddannelse. Skoleskibet DANMARK sejler tre togter om året samt gennemfører planlagte årlige dok- og vedligeholdelsesprojekter.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

04.06.2026

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.05.2026

Danmarks Tekniske Universitet (DTU)(DU)

1. Styrmand til havundersøgelsesskibet DANA - DTU Aqua (Hirtshals)

Kan du se dig selv arbejde på Danmarks største havundersøgelsesskib og være med til at gøre en forskel indenfor havforskning?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

20.05.2026

Ærøfærgerne

Projektleder med skibstekniske kompetencer til Ærøfærgerne

Er du stærk i ledelse og facilitering af komplekse projekter og interesserer du dig for elektrificering? Brug din viden og kompetencer til at sikre fremtidens infrastruktur til og fra Ærø.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

28.05.2026

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Officer on Board - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide seafarers with the required level of knowledge to undertake the role of a Safety Officer on board a seagoing vessel. Providing marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Security Awareness - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This security awareness course is designed to provide seafarers without designated security duties, as per ship security plan, with the necessary knowledge to effectively assist with ship security.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Security Awareness: Designated Security Duties - STCW Standards (E-learning course-afholdes løbende)

This security awareness course is designed to provide seafarers who have designated security duties, as per ship security plan, with the necessary knowledge to effectively implement ship security.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course