Maskinmestre er gode ledere

Det er vigtigt, at maskinmestre bliver ved med at bevare den faglige bredde, de er kendt for - den er med til at gøre dem til gode ledere. Det sagde Per Bech Rasmussen, Director, Project Management, BILA, på Maskinmestrenes Forenings erhvervskonference Ajour 2017

På Ajour 2017 holdt Per Bech Rasmussen, Director, Project Management, BILA A/S oplæg om moderne ledelse. Han pegede på, at grunden til at mange maskinmestre fungerer godt i ledende funktioner, er fordi de har fagligheden til at sætte sig ind i medarbejdernes udfordringer og opgaver.

”Vi arbejder med nærværende ledelse, og det kræver, at chefen er nærværende og kan bidrage til den faglige snak. Du skal kunne snakke med om medarbejderens problemer”, sagde Per Bech Rasmussen.

Bech Rasmussen mener, at det er vigtigt, at maskinmestre bliver ved med at lære den faglige bredde, de er kendt for.

”En maskinmester skal kunne rumme den store faglighed. Og det synes jeg også, at maskinmesteruddannelsen altid har været god til. Maskinmesteren skal ikke være specialist. Han skal have en indsigt, så han kan sætte sig ind i forskellige problemstillinger”, sagde Per Bech Rasmussen.

Selvom ledelse efterhånden er en stor del af maskinmesteruddannelsen, mener Per Bech Rasmussen ikke, at nyuddannede maskinmestre ved en masse om ledelse i praksis. Det skal de nok lære, når de kommer ud i erhvervslivet.

Kilde: Maskinmestrenes Forening

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Furuno Radar Guiding Saildrone’s Expanding Fleet Of Cutting-Edge Unmanned Surface Vessles

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia køber yderligere op i Torm

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

13.07.2026Lotek A/S

Sponseret

Da tilbud blev skrevet på skrivemaskine – Ivan markerer 40 år i den maritime branche

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansker medstifter af nyt tørlastrederi

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

29.04.2026Maritimedanmark.dk

Medie: Donald Trump vil fastholde blokade

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle