MARTEC moderniserer og udvider

De studerende på MARTEC i Frederikshavn kan se frem til et nyt og opdateret studiemiljø med tilførsel af nye undervisnings- og gruppelokaler. En omfattede renovering og udvidelse skal give et lyst og åbent studiemiljø og mere plads til et stigende antal studerende.

”Martec har virkelig formået at uddanne unge, som arbejdsmarkedet har brug for. Maskinmesteruddannelsen er en af de helt store succeser på uddannelsesområdet, og de unge kommer ud til meget gode jobmuligheder. Derfor sikrer vi nu flere studiepladser. Vi giver hele Martec et løft og jeg er sikker på, at det kommer både de studerende, hele Nordjylland og erhvervslivet til gode”, siger Uddannelses- og forskningsminister Sofie Carsten Nielsen.

Et længe ønsket udvidelses- og renoveringsprojekt kan nu gå i gang på MARTEC i Frederikshavn. MARTEC udvider med nye undervisningslokaler, energirenoverer og moderniserer de eksisterende bygninger til glæde for de studerende og ansatte, som er vokset i antal i de senere år. Så sent som i forbindelse med regeringens vækstplan, blev MARTEC i sidste uge tildelt ekstra studiepladser til maskinmestre.

Den omfattende modernisering vil betyde en markant forbedring af rammerne til undervisning og kursusaktivitet. Planerne inkluderer bl.a. en større tilbygning, som skal rumme ekstra undervisningslokaler og grupperum til de studerendes projektarbejde. Studie- og arbejdsmiljø er i fokus sammen med lys og åbenhed. Udvidelsen skal ligeledes understøtte den internationalisering, som MARTEC igennem de sidste år har arbejdet på.

”Vi er glade for at MARTEC’s udvidelse- og renoveringsprojekt nu er godkendt. At ministeren samtidig øger antallet af studiepladser på maskinmesteruddannelsen gør bare projektet endnu mere aktuelt. Det er afgørende, at vi som maritim uddannelsesinstitution, udover at tilbyde høj undervisningskvalitet, også kan tilbyde vores studerende et topmoderne studiemiljø”, siger direktør på MARTEC, Pia Ankerstjerne.

Finansieringen står MARTEC selv for, men investeringen har afventet grønt lys fra uddannelses- og forskningsministeriet og endelig godkendelse fra Folketingets finansudvalg, som færdigbehandlede sagen torsdag.

Et større og mere moderne uddannelsessted er helt i tråd med regeringens fokus på kvalificeret arbejdskraft til det blå Danmark.

Kilde: MARTEC

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle