Markant dyk i driftsindtjeningen i DanPilot

Danmarks største lodseri, DanPilot, kom ud af Covid-19 året 2020 med et driftsresultat før afskrivninger (EBITDA) på 19,2 mio. kr. eller mindre end halvdelen af 2019 resultatet på 47,3 mio. kr. Omsætningen faldt med 13 pct. men årets resultat blev alligevel lidt bedre end i 2019.

Arkivfoto..

Årsresultatet blev med 803.000 kr. bedre end de 114.000, der lige præcis trak DanPilot i plus i 2019, men da driftsresultatet faldt markant i 2020, skyldes forbedringen primært, at afskrivningerne var ca. 30 mio. kr. lavere end i 2019.

Men ledelsen erklærer, at resultatet “samlet set” var tilfredsstillende. “Selvom året var stærkt præget af COVID-19-pandemien med nedgang i aktiviteter, har betydelige interne effektiviseringer gjort virksomheden mere konkurrencedygtig. Samtidig var en stærk indsats fra medarbejderne med til at sikre, at DanPilot styrede sikkert gennem det historisk udfordrende år,” skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Omkostningerne er reduceret med 8,8 pct. i forhold til 2019 samtidig med, at egenkapitalen er styrket med 3,9 mio. kr.

”Vores medarbejderes samarbejde og fokus er rygraden i, at vi har styret sikkert gennem året. Udover at tilpasse os sundhedsmyndighedernes retningslinjer løbende har vi haft nogle solide planer og tiltag for både effektiviseringer og sikker operation, som er blevet implementeret helt enestående af en meget dedikeret arbejdsstyrke. Det har medført, at vi har reduceret omkostningerne i forhold til 2019 og med tilfredshed kan se tilbage på årets resultat,” siger administrerende direktør i DanPilot, Erik Merkes Nielsen.

Lodsmarkedet blev fuldt liberaliseret i 2020, og det medførte ifølge DanPilot “mærkbare markedsændringer”, hvor selskabet dog har været i stand til at tiltrække nye kunder og fastholde eksisterende.

I forhold til 2021 vil Covid-19 fortsat påvirke DanPilots aktiviteter, “og det er uvist, hvilken betydning pandemien får fremadrettet”.

DanPilot er en selvstændig offentlig virksomhed ejet af staten, der har mere end 22.000 lodsninger fra 17 lodsstationer i Danmark. Virksomheden beskæftiger godt 300 medarbejdere og har hovedkvarter i Svendborg.

Kilde: DanPilot.

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle