Marinehjemmeværnet fylder 70 år

Tirsdag er det 70 år siden, Marinehjemmeværnet blev oprettet. Dengang var hovedopgaven ”Bevogtning af danske havne og observationstjeneste under sejlads”. Efter forskellige opgaveløsninger gennem årtierne er Marinehjemmeværnet for alvor tilbage ved udgangspunktet.

Således er der skærpet fokus på farvandsovervågningen og bevogtningen af danske havne for de mange frivillige, som stiller op i hverdage og weekender for at støtte samfundet og Forsvaret.

Sikkerhedssituationen har de senere år ændret sig, og der er øget opmærksomhed på de mere militære opgaver. Det er helt tydeligt i det gældende forsvarsforlig, hvor det understreges, at NATO mod øst ’står over for et udfordrende og mere selvhævdende Rusland’.

Derfor er Marinehjemmeværnet sammen med hær- og flyverhjemmeværnene nu klar til at løse såkaldte ’Host Nation Support’-opgaver. Det går ud på at støtte sikker ankomst, ophold og afgang fra danske havne og betyder, at Hjemmeværnet understøtter, at Danmark er i stand til at modtage NATO-enheder på dansk territorium.

Danmark er porten til Østersøen, og farvandsovervågningen er en klassisk opgave for Marinehjemmeværnet, som også ofte sendes ud for at følge russiske flådeenheder på vej gennem Storebælt og Øresund.

”Vores opgaver til søs vil altid være der, og vi arbejder hele tiden for at stille med det relevante materiel og de uddannede besætninger og grupper, der efterspørges af samfundet og Forsvaret. Det kan ikke klares med en radar eller en drone. Nogen skal være til stede derude, og nye trusler og nye opgaver har kun gjort os endnu mere relevante. Vores mål er sikkerheden i Danmark og borgernes tryghed. Det er derfor, vi er her”, siger kommandør Henrik Holck, Chef for Marinehjemmeværnet.

”Der bliver gjort en kæmpe indsats af Marinehjemmeværnets frivillige. Det gælder ikke kun de mange vigtige opgaver, der bliver løst. Det gælder i lige så høj grad den tid og det engagement, der bliver brugt på uddannelse, træning, logistik, vedligeholdelse af materiel, ledelse, rekruttering - og jeg kunne blive ved. Jeg er stolt over at kunne ønske Marinehjemmeværnet – og ikke mindst vores frivillige: Tillykke med jubilæet. I gør en kæmpe forskel”, siger

Henrik Holck Rasmussen.

Jubilæet bliver på dagen markeret ved Marinehjemmeværnets to domiciler i Brabrand og Ringsted samt lokalt ved flere flotiller, som holder åbent skib på dagen eller i den efterfølgende weekend.

FAKTA - Marinehjemmeværnets klassiske opgaver: • 45 weekender om året er to fartøjer af sted fra fredag til søndag på farvandsovervågning for Søværnet. Her viser de tilstedeværelse af grå fartøjer og hævder suveræniteten i de danske farvande, og de er hurtigt klar til at løse opgaver for Søværnet.

• De 30 fartøjer og 42 hurtige gummibåde er altid klar til at sejle ud inden for en time, hvis menneskeliv eller havmiljøet er i fare. Det sker i snit 73 gange om året. Oven i det kommer den almindelige hjælp til lystsejlere med knækket mast osv. • Værnets fire Maritime Force Protection-enheder (MFP) støtter med deres kommandokøretøjer og hurtige gummibåde, når flådestationerne eller flådeenheder på besøg i Danmark har brug for maritim bevogtning. • Politiet og Toldstyrelsen trækker også en del på Marinehjemmeværnet, når de skal til akut til søs eller rutinemæssigt skal kontrollere, at de sejlende overholder spillereglerne.

FAKTA- Registrerede indsættelser 2012 – 2022 • 1.842 sejladsdøgn på farvandsovervågning for Søværnet i weekenderne • 680 udkald til eftersøgning og redning/SAR (liv i fare) • 394 øvrig hjælp til skibe/både (brækket mast, grundstødning mm.) • 53 udkald til havmiljøopgaver (frygt for olieudslip) • 935 sejladser eller anden støtte til politiet • 296 sejladser eller anden støtte til Toldstyrelsen

FAKTA - Marinehjemmeværnets flåde

17 stk. 800-klasse fartøjer (Byggeår 1992 - 2002) 1 stk. 850-klasse fartøj (Ombygning af 800-klasse i 2010)

12 stk. 900-klasse fartøj (Byggeår 2003 – 2011) 42 hurtige gummibåde 6 kommandokøretøjer med trailer til gummibåd De ældste 800-klassefartøjer står foran en udskiftning. Mindre og hurtigere fartøjer er en mulighed, og lige nu er man ved at tegne et oplæg til fremtidens flåde- og flotillestruktur.

FAKTA - Frivillige, aktiv styrke 2012: 2.487 2022: 2.140

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk og Gemini-samarbejdet i front på pålidelighed

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Fynshav solgt til italiensk rederi

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Norges rigeste skibsreder scorer rekord-rater

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Frankrig tilbageholder kaptajn på skyggeflådetanker

25.01.2026Maritimedanmark.dk

Eftersøgning i Det Sydkinesiske Hav fortsætter

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark udstationerer fregat ved Grønland

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Frankrig border skyggetanker i Middelhavet

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.02.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course