Maersk starter tilbagekøb af aktier

Den 13. august 2015 meddelte AP Møller - har Mærsk A/S, at selskabet havde besluttet at iværksætte et program for køb af egne aktier for op til 6,7 milliarder kroner. Tilbagekøbet skal gennemføres i løbet af en 12 måneders periode.

Selskabet blev, på den ordinære generalforsamling, bemyndiget til at erhverve egne aktier med en pålydende værdi på op til 10 procent af aktiekapitalen til markedskurs på anskaffelsestidspunktet, med en afvigelse på indtil 10 procent.

Den første fase af programmet løber fra 1. september 2015 til 30. november 2015. Aktierne der erhverves, vil være begrænset til en samlet kursværdi på 2,3 milliarder kroner. Højst 56.250 A-aktier og 225.000 B-aktier kan erhverves i den første fase.

Maersk har udpeget Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) som lead manager for første fase af tilbagekøbet. SEB skal træffe handelsbeslutninger uafhængigt af og uden indflydelse fra selskabet og inden for de udmeldte rammer.

Forud for tilbagekøbet ejer Maersk 85,252 B-aktier, svarende til 0,4 procent af aktiekapitalen. Formålet med programmet er at tilpasse kapitalstrukturen i selskabet.

Kilde: A.P. Møller- Mærsk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Russiske lejesoldater i dansk farvand

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Ubemandet amerikansk flådefartøj redder besætning

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordmange ordrer på nye supertankere

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle