Maersk starter bjærgning af containere

Fredag går Maersk i gang med at bjærge resterne af 21 containere, der i slutningen af december sidste år havnede på havbunden ud for Hanstholm, da containerskibet Mayview Maersk tabte 46 containere i hårdt vejr.

Foto: HHM / Dietmar Hasenpusch

Fem containere skyllede efterfølgende op på kysten, mens 20 aldrig er fundet. Resterne af de 21 containere der blev fundet, men ikke fjernet, skal nu løftes op fra havbunden af en kran om bord på det danske bjærgningstartøj Northern Victoria.

”Vi bevæger os nu ind i en periode med gunstige vejrforhold, og det er derfor et godt tidspunkt at begynde bjærgningen af de tabte containere. Bjærgningsfartøjet vil genbesøge de steder på havbunden, hvor vi tidligere i år spottede containere, og hvis vi skulle finde flere, vil vi også bjærge dem”, siger Kristian Brauner, flådeoperationschef i Maersk, til TV2 Nord.

”Der er ingen af containerne, som er intakte, så der bliver tale om mange brudstykker, vi skal hejse op. Vi er fuldt bevidste om, at havbunden også er et stykke vild natur, og vi vil derfor gennemføre bjærgningen så nænsomt som muligt”, siger Kristian Brauner.

”Vi vil bjærge så meget som muligt af de containere, som vi tidligere har fundet på havbunden, men operationen er også forbundet med usikkerheder, da sandet på havbunden bevæger sig og kan have tildækket noget, som tidligere har været synligt. Omvendt kan det også betyde, at vi finder noget, som lå under sand for nogle måneder siden”.

Maersk sætter ikke tid på, hvor længe bjærgningsoperationen forventes at vare.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

Annonce

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

11.09.2026Maritimedanmark.dk

ADP løfter indtjeningen 44 pct.

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course