Maersk-skib taber 750 containere i storm

Hårdt vejr i det nordlige Stillehav får skylden for, at containerskibet Maersk Essen den 16. januar tabte omkring 750 containere. Hændelsen på det 13.100 teu store skib er bekræftet af Maersk. Det sker blot et par uger efter ONE Apus´ tab af 1.800 containere.

Maersk Essen var på vej fra Xiamen i Kina til Los Angeles med planlagt ankomst 22. januar, da det sejlede ind i det hårde vejr, der forårsagede tabet af de omkring 750 containere.

“Vi ser på dette som en meget alvorlig situation, som vil blive grundigt undersøgt med det samme,” udtaler A.P. Møller - Maersk i en udtalelse.

Selskabet tilføjer, at alle besætningsmedlemmer har det godt og at en detaljeret vurdering af lasten er i gang, og at såvel den amerikanske kystvagt som andre relevante myndigheder er orienteret.

Konsulentfirmaet W.K Webster, der undersøger og håndterer krav i forbindelse med skader på laster og skibe, siger i en udtalelse, at “nogle containere sandsynligvis er kollapset eller er blevet beskadiget, men fortsat er om bord. Det er nødvendigt at disse containere bliver fjernet eller flyttet”.

Maersk-skibets tab af containere er blot det sidste af flere lignende hændelser i Stillehavet. Absolut værst gik det for ONE Apus, der den 30 november tabte omkring 1.800 containere og fik beskadiget yderligere flere hundrede under en storm omkring 1.600 sømil nordvest for Hawaii.

I starten af november gik det ud over ONE Aquila, der ifølge W.K. Webster tabte mere end hundrede containere.

Kilde: Maritime Executive

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

Annonce

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course