Mærsk ser efterspørgsel på reefer-skibe

Den russiske embargo af fødevarer fra en række vestlige lande har ført til mærkbar stigning i efterspørgslen efter kølekapacitet fra Latinamerika. Det er sket efter landets beslutning i august om at forbyde import af visse fødevarer.

”Efterspørgslen efter kølekapacitet ud af Latinamerika er steget markant i løbet af de sidste par uger på grund af, at Rusland øgede sin import af laks fra Chile, fjerkræ fra Brasilien og grapefrugt fra Peru. Men det har ikke ført til ændringer skibsfartplaner eller nye tjenester”, siger en talsmand for den danske skibsfartsgigant til Lloyds Loading List.com

En embargo på mad fra EU, USA og andre lande, herunder Canada og Norge, har fået Rusland til at søge andre geografiske områder for levering af oksekød, fjerkræ, frugt, grøntsager, fisk og skaldyr i stedet for deres traditionelle leverandører i Europa og Nordamerika.

Effektiviteten af Ruslands bestræbelser på at finde alternative forsyningskilder af fødevarer, er et åbent spørgsmål. Knaphed har ført til højere priser, der dog ikke kun er begrænset til fødevarer. Rublen er

nemlig samtidig svækket med omkring 20 procent mod vestlige valutaer siden starten af året.

”Virkningerne af forbuddet mod import af fødevarer nu er synlige i supermarkeder, lagrene er små, især for frugt og grøntsager, samt mejeriprodukter og ost i særdeleshed”, siger eEn højtstående Rusland-baseret direktør for et speditionsfirma.

Kilde: Lloyd Loading List

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle