Mærsk sælger Maersk Supply Service

A. P. Møller - Mærsk har solgt Maersk Supply Service til A.P. Møller Holding, der er moderselskabet for A.P. Møller-koncernen. Rederiet vil blive drevet videre under sit nuværende navn og vil bruge Maersks syvtakkede stjernelogo som en del af sit brand.

Salgsprisen er sat til 685 millioner dollar, svarende til 4,8 milliarder kroner. Indtil alle nødvendige myndighedsgodkendelser er opnået og transaktionen er afsluttet, vil Maersk Supply Service forblive et datterselskab af A.P. Møller - Mærsk og drive forretningen selvstændigt som sædvanligt.

"De kapaciteter og fartøjer, som Maersk Supply Service har bygget over mere end 50 år for at understøtte olie- og gasenergiindustrien, er meget nødvendige inden for offshore vedvarende energi, især i vindindustrien. Som nye ejere vil vi drive en overgang af Maersk Supply Service til over tid at blive en førende offshore marinevirksomhed, der servicerer offshore vindindustrien. Samtidig er vi glade for, at dette afslutter udskillelsen af energirelaterede aktiviteter fra A.P. Møller – Mærsk som påbegyndt i 2016”, siger Martin Larsen, CFO i A.P. Møller Holding.

Da handlen er mellem nærtstående parter, er der indhentet en fairness opinion fra DNB Bank ASA. Fairness opinion bekræfter, at transaktionsværdien er rimelig ud fra et finansielt synspunkt.

"Vi er meget glade for at se, at Maersk Supply Service vil være i stand til at fortsætte med at videreudvikle nye løsninger til den grønne omstilling af offshore-sektoren under et nyt langsigtet ejerskab”, siger Patrick Jany, CFO hos A.P. Møller - Mærsk.

Transaktionen inkluderer et banebrydende vindinstallationsskib, som, når det er leveret, vil etablere Maersk Supply Service som en central aktør indenfor offshorevind.

-mauh

Artikler

28.05.2023| Maritimedanmark.dk

Industri

De leverer løsninger til bæredygtig skibsdrift med succes

Green Instruments, der udvikler løsninger til måling af miljøbelastningen fra containerskibe, tankskibe, krydstogtskibe m.m. oplevede en markant vækst i 2022.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Havne

Kriseramt havn fik mio-underskud i 2022

Det sidste år som selvstyrehavn gav et underskud på 13,7 mio. kr. i Hanstholm Havn, men i år er der udsigt til driftsoverskud.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

NGO´er advarer mod russisk arktis-sejlads

Rusland har meldt ud, at man forventer at påbegynde sejladser af den Nordlige Sørute mellem Asien og Europa fra 2024, og det bekymrer Clean Arctic Alliance, der frygter for en acceleration af afsmeltningen af Arktis.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

MSC har købt ind til CO2 fri sejlads under jomfrurejse fra København

Når MSC Euribia drager ud på sin jomfrurejse vil der være fyldt 400 tons bio-LNG på tankene for at vise, at det er muligt at sejle selv de største krydstogtskibe uden at udlede drivhusgasser.

26.05.2023|Poul Breil-Hansen, Redaktør SCM.dk, Maritimedanmark.dk

Havne

Styrk cybersikkerheden: Danske havne- og logistikvirksomheder skal forbedre deres digitale forsvar

En ny rapport understreger, at cyberkriminalitet udgør den største trussel mod danske havne- og logistikvirksomheder. Risiciene forstærkes, når virksomhederne implementerer nye 4.0-teknologier som kunstig intelligens og big data. Der er derfor et presserende behov for øget fokus på it-sikkerhed og robusthed allerede i de tidlige stadier af digitaliseringsprocessen. En ekspert præsenterer her tre anbefalinger til at imødegå udfordringerne.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Frivagten

Bilskibe for dyre: Renault propper tre i en

Det er blevet for dyrt at transportere nye biler på de ellers dertil indrettede bilskibe, mener Renault.

Copyright 2023