Maersk Line og WMU bekæmper korruption

Et nyt partnerskab mellem Maersk Line og World Maritime University (WMU) i Malmø vil sørge for anti-korruptionstræning til maritime medarbejdere over hele verden. Partnerskabet annonceres i dag den 9. december, hvor det er FN’s internationale anti-korruptionsdag.

”Maersk Line har mange års erfaring med at bekæmpe korruption, og ved at gå sammen med WMU vil vi kunne dele vores viden og være med til at opbygge en platform for mere samarbejde mellem den private og offentlige sektor om at bekæmpe korruption sammen. Vi er begejstrede for dette initiativ og dets potentiale i forhold til at ændre risikoen for korruption i den maritime sektor”, siger Kristin Berglund, Senior Legal Advisor i Maersk Line.

WMU blev grundlagt af IMO i 1983 og har opnået en position som den eneste institution, der udelukkende fokuserer på maritim uddannelse, forskning og kapacitetsopbygning. Hidtil har der dog ikke været kurser om, hvad man gør ved korruption. Det er nu blevet muligt via en donation og et partnerskab med Maersk Line.

Projektet har fået titlen CORA og har været lang tid undervejs, men nu er den detaljerede planlægning begyndt, og de studerende vil opleve de nye moduler fra andet halvår i 2016. Maersk Line vil være med til at udvikle kursusmaterialet og vil også yde træning til instruktørerne, der blandt andet vil besøge Maersk-skibe.

Anti-korruption vil blive integreret i WMU’s faste pensum og omfatter opmærksomhed på korruption, lederskab, forandring og kommunikation og forståelse af korruptionens psykologi.

”Korruption er et reelt problem i mange dele af verden og et, som vi står ansigt til ansigt med dagligt i shippingindustrien. Maersk har en nul-tolerance-politik i forhold til bedrageri og korruption, men kampen vindes ikke fra den ene dag til den anden og kræver, at vi arbejder sammen. Som det største containerrederi har vi en forpligtelse til at hjælpe med til at løse problemet mere generelt, og ved at gå i partnerskab med WMU, mener vi, at vi kan tage endnu et skridt fremad imod en maritim industri, der er fri for korruption”, siger Søren Toft, Chief Operating Officer i Maersk Line.

Kilde: Maersk Line

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

Annonce

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Furetank navngiver endnu et tankskib i Vinga-serien

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Sunket katamaranfærges besætning anholdt

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

30.08.2026Maritimedanmark.dk

Passagerskib kæntret - mindst 6 omkomne og mange savnes

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Højere omsætning, men lavere indtjening i Color Group

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov takker af efter 16 år i spidsen for Hafnia

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer bedste kvartal siden 2022

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Task Risk Assessment (TRA) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This task risk assessment course is suitable for all current or potential members of task risk assessment teams. The course includes information identification of all hazards associated with the work, what a TRA is, how and when it should be carried out and the responsibilities of each person within the process.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal