Maersk containerskib angrebet med missil

Containerskibet Maersk Gibraltar blev torsdag middag angrebet med et missil, mens det befandt sig i Bab el-Mandeb Strædet i Det Røde Hav. Missilet ramte ikke skibet, og ingen personer er komet til skade om bord på containerskibet, der er indregistreret i Hong Kong.

Foto: Seaspan

Ifølge kilder i det amerikanske forsvar blev missilet affyret fra et Houthi-kontrolleret område af Yemen. Missilet slog ned i havet 50 meter fra containerskibets bagbord side.

Maersk Gibraltar var undervejs fra Salalah i Oman til Jeddah i Saudi Arabia, da angrebet fandt sted. Skibet har en kapacitet på 10.100 TEU, og er ejet af det canadiske rederi Seaspan.

Maersk bekræfter overfor DR-Nyheder at angrebet har fundet sted, men har på nuværende tidspunkt ikke yderliger oplysninger.

Danske Rederier tog allerede tidligere på ugen, klart afstand fra de gentagne angreb på civile skibe i Det Rød Hav.

”Det er uhyggeligt, at civile handelsskibe pludselig er blevet et mål i krigen”, sagde Nina Porst, direktør for klima, miljø og sikkerhed i Danske Rederier.

”Sikkerheden for vores søfarende er vores allerhøjeste prioritet, og derfor overvåger vi situationen nøje med myndigheder og vores medlemmer, som alle tager deres forholdsregler”, siger Nina Porst.

”Der er behov for at situationen deeskaleres, og at der på den korte bane sker øget flådeovervågning i området som vi har set det med amerikanske og senest fransk flådeskib, så handelsskibene kan sejle trygt”

Ifølge det britiske sikkerhedsfirma Dryad Global, er USA i dialog med en række af sine allierede, med det mål at sammensætte en multinational flådestyrke, der skal sikre den civile skibstrafik mod angreb i Det Røde Hav. 

Det vides ikke hvor langt fremskredne planerne er, og hvilke lande der er blevet kontaktet af USA.

Ifølge Dryad angriber Houthi-bevægelsen skibene i Det Røde Hav bl.a. på baggrund af oplysninger leveret af Iran.

Iran har bl.a. placeret et fragtskib, Saviz, i Det Røde Hav ved Dahlak Bank, hvorfra det indsamler radar og AIS-oplysninger om skibstrafikken. Oplysninger der videregives til Houthierne.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.02.2026Maritimedanmark.dk

Trumps nye told er trådt i kraft

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Massivt fremmøde til borgermøde om Feggesundfærgen

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn satser på droner i havnedriften

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Rønne Havn må sætte landstrøm på pause

21.02.2026Maritimedanmark.dk

USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026Maritimedanmark.dk

Lilleøre genoptager sejladserne

20.02.2026Maritimedanmark.dk

Falske flagstater er et udbredt problem

20.02.2026Maritimedanmark.dk

J. Lauritzen investerer i G&O Maritime Group

20.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen tillbageholder stort containerskib

19.02.2026Maritimedanmark.dk

Rusland truer med at borde EU-skibe

Jobmarked

Se alle

Skoleskibet Danmark

Kaptajn til Skoleskibet DANMARK

Skoleskibet DANMARK er et smukt sejlskib fra 1933 og en moderne maritim uddannelsesinstitution. Skoleskibet har også en repræsentativ rolle som en sejlende ambassade, for Det Blå Danmark.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.03.2026

Danmarks Tekniske Universitet (DTU)(DU)

Overstyrmand til Danmarks største havundersøgelsesskib ”DANA”

Kan du se dig selv arbejde på Danmarks største havundersøgelsesskib og være med til at gøre en forskel indenfor havforskning?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course