Maersk bygger ny terminal i Costa Rica
APM Terminals har indgået en aftale med Van Oord og Bam International om bygningen af en dybvandsterminal med en kapacitet på 1.3 millioner TEU i Costa Rica. En kontrakt til en værdi på 460 millioner dollars.
Navnet på terminalen bliver Moin Container Terminal (lokalt kaldet ‘Terminal de Contenedores de Moín’ -TCM) og første fase af konstruktionsarbejdet bliver indledt i første kvartal af 2014.
”Vi valgte Van Oord og Bam, fordi de er verdensførende og lever op til ECO-standarder”, siger Tiemen Meester, vicepræsident for Business Implementation, APM Terminals.
Han forventer, at Moin Terminalen bliver førende og model for andre terminaler på det miljømæssige område.
Terminalen kommer til at ligge i Puerto Limón/Moín, som håndterer 80 procent af Costa Rica’s maritime handel – og udgør en investering på mere end 1 milliard dollars for APM Terminals.
Van Oord - BAM skal udføre det omfattende arbejde, som blandt andet involverer rekonstruktion af 1,5 kilometer kystlinje med tilhørende bølgebrydere samt dræning af jord, udgravning af kanaler og bassin.
Derudover skal der bygges en 650 meter lang kaj og omkringliggende bygninger.
Terminalen forventes at skabe 400 direkte og mere end 5000 indirekte jobs. Der bliver skudt 4 milliarder dollars ind i Costa Ricas økonomi, og konstruktionen tager hensyn til og beskytter Costa Ricas specielle økosystem og dyreliv.
Costa Ricas hovedeksport er ananas, bananer og kaffe. Puerto Limón/Moín håndterede mere end 1 million TEU I 2012. For nuværende kan havnen kun håndtere skibe op til 2500 TEU.
TCM terminalen forventes at være klar efter 36 måneder (2017) og vil da operere med seks nye Panamax kraner og en startkapacitet på 1,3 millioner TEU med mulighed for udvidelse op til 2,7 millioner TEU årligt.
Den endelig dybde ved terminalen bliver 18 meter, som vil kunne modtage 12.000 TEU skibe, der kommer via den udvidede Panama Kanal – et projekt, der afsluttes i 2015.
Kilde: APM Terminals