Macron vil lægge skat på skibsbrændstof

Den franske præsident, Emmanuel Macron, har agiteret ivrigt for, at CO2 målene for skibsfarten bl.a. skal hjælpes på vej gennem lavere fart. Nu følger han op med et forslag om, at EU-landene skal lægge afgift på skibsbrændstof.

Den franske finansminister, Bruno Le Maire, forklarede i går regeringens ønske om at arbejde i EU for at lægge afgifter på både flybrændstof og bunkerolie. “Det er uforståeligt, at der er sat mål for bilers udledning af CO2, men ikke for udledningen fra fly og skibe. Vi foreslår, at der arbejdes på en europæisk skat på fly- og skibsbrændstof,” sagde finansministeren ifølge Splash.

Hovedparten af verdens kommercielle skibsflåde vil fra 1. januar opleve væsentlig højere udgifter til brændstof, når IMO 2020 reglerne indføres.

Maersk har i lighed med flere andre store rederier afvist slow-steaming som den rigtige vej til lavere CO2-udledning. Argumentationen er bl.a., at forslaget vil belønne skibsredere, der sejler videre med en gammel udtjent flåde. Maersk er i stedet gået ud med forslag om at reducere skibenes maskinkraft.

En afgift på skibsbrændstof i EU vil først og fremmest ramme den lokale og regionale skibsfart i EU-farvande, mens det må formodes, at skibe, der sejler på internationale ruter, blot vil købe deres brændstof uden for EU.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaotisk situation for skibsfarten i Mellemøsten

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle