Lucas Vos fratræder hos Mærsk Line

Mærsks Chief Commercial Officer, Lucas Vos, har besluttet at forlade selskabet og vil fratræde sin stilling som leder af den kommercielle del af forretningen og medlem af Liner Management Board med virkning fra den 1. maj 2013.

"Lucas Vos har været en del af den øverste ledelse i Maersk Line i de seneste fem år. Han har været en integreret del i virksomheden turn around med det ambitiøse streamLINE-program og sidst bidraget til planen om at gøre Maersk Line til den mest profitable aktør i branchen”, udtaler CEO Søren Skou.

"Jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke Lucas for hans indsats og det gode samarbejde. Vi er kede af at se ham gå og ønsker ham held og lykke".

Mærsk fortæller, at Lucas Vos vil vende tilbage til Holland, "som det har været planen hele tiden", hvor han tager en pause for at overveje sin videre fremtid.

Selskabet meddeler, at processen med at finde en afløser er igangsat.

Kilde: Lloyds Loading List

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle