Lodser kan blive samlet igen

I kølvandet af udmeldingen fra Lederne Søfart om at indtræde i Serviceforbundet, ser Danish Maritime Pilots, der allerede er medlem af Serviceforbundet, frem til et godt samarbejde, med et mål om samling af alle lodser og overenskomster i én forening for lodser.

Lars Sigvardt. Foto: DMP

”Vi har jo vidst et stykke tid, at Serviceforbundet var en mulig sikker havn for Lederne Søfart. Vi har hele tiden set det som et gode for alle danske lodser. Derfor har vi også i processen hjulpet Serviceforbundet med alt det vi har kunnet, for at det skulle lykkedes”, siger Lars Sigvardt, formand for DMP.

Danish Maritime Pilots blev dannet i 2020, som en økonomisk støtteforening. Formålet var at understøtte det lodsfaglige arbejde, overenskomster og fællesskabet blandt lodser samt gøre en positiv forskel for alle lodser i det daværende Danske Lodser under Lederne Søfart. 

”De fleste lodser og andre interesserede ved at det ikke blev taget godt imod. Vi husker selvfølgelig stadig, at vi der startede DMP, blev ekskluderet for illoyalitet. Men, det har vi lagt bag os. Det endte jo med dannelsen af DMP som en fagforening for alle lodser. Vi står i dag et meget stærkere sted, som den største fagforening af lodser, med en solid økonomi samt en god og effektiv organisation”, siger Lars Sigvardt. 

Danish Maritime Pilots medlemmer vedtog énstemmigt i marts 2023 at blive en del af Serviceforbundet og har været fuldgyldige medlemmer siden 1. juli 2023 – og samtidig også medlem af Fagbevægelsens Hovedorganisation. 

”Vi indgik samarbejdet med Serviceforbundet med en aftale om et fælles mål - organisering og overenskomstdækning af alle danske lodser i én fagforening af lodser. Med den gode nyhed om Søfartens Lederes indtræden i Serviceforbundet tager vi store og gode skridt mod det mål. Vi rækker åbent hånden ud, byder velkommen og ser frem til at en samling af lodser og overenskomster i én forening kan ske i samarbejde og dialog med fælles fokus på medlemmernes ønsker”, sig Lars Sigvardt. 

-mauh

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

Annonce

08.07.2026Maritimedanmark.dk

Nye kampe skaber tvivl om fredsproces

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

24.06.2026Iron Pump A/S

Sponseret

The company core value is to clarify any issues quickly

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding overgik egne forventninger i udfordrende marked

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Nina Østergaard ny bestyrelsesformand i Bunker Holding

01.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny CEO for Wrist Ship Supply

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course