Lederne Søfart skifter formand og droppes af Ledernes Hovedorganisation

Formanden for Lederne Søfart, Jens Marquard Sørensen har valgt at trække sig af familiemæssige årsager efter blot et år som formand. Samtidig har Ledernes Hovedorganisation valgt at opsige samarbejdet med Lederne Søfart fra april næste år.

Sven Thormod Petersen er valgt som ny formand for Lederne Søfart.. Foto: Lederne Søfart

Som ny formand har Lederne Søfart valgt den 64-årige Sven Thormod Petersen, der tiltræder i en turbulent tid for fagforeningen.  

Lederne Søfart har en sag kørende mod Danske Rederier, der valgte at se bort fra Lederne Søfart som overenskomstpart efter sammenlægningen af de to arbejdsgiverorganisationer DRO1 og DRO2 og i stedet valgte at gå med Metal som modpart. 

Og det er - fremgår det af et nyhedsbrev fra Lederne Søfart - bl.a. uenighed om synet på denne sag, der har fået Ledernes Hovedorganisation til at opsige samarbejdet, der blev etableret i 2018. 

“Bestyrelsen for Lederne Søfart tager dette til efterretning og sætter nu turbo på arbejdet med at sikre en ny version af foreningen, hvor vi også fremover vil stå stærkt på de områder, hvor vi i dag har trukket på de fælles faciliteter med Ledernes Hovedorganisation, samtidig med at vi vil kunne udnytte mulighederne ved at stå frit og selvstændigt,” skriver den nye formand i nyhedsbrevet. 

Sammen med den nye næstformand Barbara Weinschenck vil bestyrelsen nu bruge et par måneder på at overveje, om foreningen skal finde en ny samarbejdspartner eller “vil stå stærkest alene”. 

Bestyrelsen vil være klar med en indstilling på den ekstraordinær generalforsamling, der afholdes den 21. september i år. 

Lederne Søfarts anlagte sag i Arbejdsretten mod Danske Rederier skal afgøres af tre højesteretsdommere på grund af sagens principielle karakter. 

Det blev parterne enige om ved et indledende retsmøde i april. 

-emte 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Lederne Søfart

Om få uger afgør tre højesteretsdommere, om navigatørernes fagforening Lederne Søfart fortsat har en gældende overenskomst med Danske Rederier og derfor er forhandlingsmodpart – eller om den, som rederierne fastholder, er opsagt – og overtaget af Metal Maritime.

Læs om den indviklede sag, der trækker tråde langt tilbage i tiden, og om en ny direktør, der landede midt i medlemsstridigheder i Lederne Søfart.

Relateret indhold

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angreb i Det Røde Hav

24.07.2026Maritimedanmark.dk

Express 5 tilbage i drift på Ystad - Rønne

Annonce

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

14.07.2026Maritimedanmark.dk

USA vil overtage kontrollen med Hormuzstrædet

12.07.2026Maritimedanmark.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle