Lederne Søfart er fortsat sat uden for

Det lykkedes ikke for Lederne Søfart at få lov til at forhandle overenskomst for navigatørerne med Danske Rederier. Det stor klart efter et møde mellem parterne. Men Lederne Søfart vil ikke give op, siger formanden.

Jens Marquard Sørensen, fmd. Lederne Søfart. .

Lederne Søfart, der har omkring 2.000 navigatører som medlemmer, blev ved en fusion af to arbejdergiverforeninger

- DRO 1 og DRO 2 - under Danske Rederier sat helt uden for døren som overenskomstforhandler.

Forhandlingerne varetages i stedet af Metal Maritime, der i forvejen havde overenskomsten på DRO 1 og overtog begge overenskomster ved fusionen.

Det vil Lederne Søfart imidlertid ikke finde sig i. Men et forsøg på at få indrømmelser fra Danske Rederier i kampen om, hvem der skal forhandle overenskomst for navigatørerne, lykkedes ikke, skriver ShippingWatch.

Danske Rederier har på et møde med Lederne Søfart afvist at forhandle overenskomst med Lederne Søfart.

Det vil ifølge Lederne Søfarts formand Jens Marquardt Sørensen, være “overenskomstbrud”, men det afviser Danske Rederier.

”Vi er naturligvis ikke enige i, at vi har begået noget overenskomstbrud,” skriver Anne W. Trolle, direktør for arbejdsmarked, rekruttering og uddannelse i Danske Rederier i et svar til ShippingWatch.

Det får dog ikke Lederne Søfart til at opgive kampen

”Hvis Danske Rederier ikke vil genforhandle overenskomsten med os, så vil vi overveje næste træk. Hvad det bliver vil jeg ikke sige, men vi kommer ikke til at give op,” siger Jens Marquard Sørensen til ShippingWatch.

Kilde: ShippingWatch

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course