Langt slæbespor fundet på havbunden
De finske myndigheder har fundet et mere end ti kilometer langt slæbespor på havbunden, hen mod det sted hvor et telekommunikationskabel mellem Finland og Estland er beskadiget. Slæbesporet menes at stamme fra et anker og en ankerkæde fra fragtskibet Fitburg, der nu er tilbageholdt.
Foto: Den finske kystvagt
”Vi har haft lignende sager i Finske Bugt i de senere år, og denne sag viser også, at samarbejdet mellem myndighederne, både nationalt og internationalt, fungerer problemfrit”, siger Risto Lohi, chef for efterforskningen ved Centralkriminalpolitiet.
Efterforskning til søs er blevet udført i et samarbejde mellem finske og estiske myndigheder.
Fundet skete søndag, samtidig med at Helsingfors byret varetægtsfængslede et besætningsmedlem fra Fitburg, der mistænkes for forsøg på at forvolde alvorlig skade samt bevidst forstyrrelse af telekommunikationstrafikken.
Søndag meldte Letland om endnu et brud på undersøisk infrastruktur, denne gang et optisk kabel tæt på den lettiske kystby Liepāja. Lettiske myndigheder har bordet et skib der sættes i forbindelse med hændelsen.
Det privatejede kabel løber mellem Letland og Litauen.
-mauh
