Læsøfærge ramte kaj i Frederikshavn
En kvindelig passager blev kvæstet og flere fik knubs, da Læsøfærgen Margrete lørdag aften ramte et kajanlæg i Frederikshavn. Ulykken skete efter, at kaptajnen mistede kontrollen med den ene af skibets hovedmotorer.
Læsøfærgen Margrete var lørdag aften kl. 20 på vej ind i Frederikshavn havn med 150 passagerer om bord , da kaptajnen mistede kontrollen med den ene af færgens to hovedmotorer, og derfor ikke var i stand til at bremse færgens fart nok ned.
”I stedet valgte kaptajnen at sejle ind i den del af kajen, hvor der ikke er færgeleje, men altså i for høj fart”, siger direktør Jess Jessen-Klixbüll fra Færgeselskabet Læsø til Nordjyske Medier.
Færgen ramte kajanlægget med så stor kraft, at en del af de stående passagerer blev kastet omkuld. En kvindelig passager blev så alvorligt kvæstet, at hun efterfølgende måtte bringes til Hjørring Sygehus. Her er det konstateret, at hun har brækket et ribben og fået perforeret milten.
Ud over den kvæstede kvinde fik flere passagerer knubs, og en håndfuld af bilerne på vogndækket fik buler og skrammer da de blev kastet mod hinanden.
Færgen led kun mindre skade og skal ikke til reparation her og nu. Uheldet førte dog til forsinkelser og aflyste afgange, hvilket betød, at en del biler hobede sig op på Læsø i løbet af søndagen.
Rederiet regner med, at alle biller vil være bragt til fastlandet senest mandag morgen.
Kilde: nordjyske.dk