Kystvagten vil sænke japansk trawler
Den amerikanske kystvagt har besluttet at sænke den japanske trawler Ryou-Un Maru, der i mere end et år er drevet rundt i Stillehavet uden besætning efter tsunamien. Det sker med henvisning til, at skibet udgør en fare for skibstrafikken
”Skibet har bevæget sig ind i et farvand hvor der er aktiv skibstrafik”, siger Coast Guard Petty Officer David Mosley.
”Skibet er ubemandet og har ingen positionslys. Det udgør en fare for skibstrafikken, og vi vil forhindre at et andet skib kolliderer med det”, siger Mosley.
Et af kystvagtens skibe er allerede på vej til den japanske trawler. Det vurderes at være for farligt at borde trawleren, hvorfor kystvagten vil sænke den gennem beskydning.
Onsdag aften befandt den japanske trawler, sammen med store mængder vraggods fra tsunamien, sig omkring 150 sømil vest for Sitka i Alaska.
Det 65 meter lange spøgelsesskib blev opdaget for 14 dage siden af et fly fra kystvagten der var på en rutineflyvning.
Kilde: The Vancouver sun