Kun få skibe overholder ikke IMO 2020

KORT NYT: En ny opgørelse fra havnemyndighederne i Singapore viser, at kun to af de skibe der anløb havnen i løbet af årets 1. kvartal, ikke overholdt IMOs nye svovlkrav, der trådte i kraft ved årsskiftet. Yderligere 12 skibe overtrådte reglerne marginalt.

“De to skibe fik først tilladelse til at forlade havnen, efter det var konstateret at de havde skiftet til lovligt brændstof”, oplyser en talsmand for Maritime and Port Authority.

Myndighederne oplyser hverken navn eller flagstat på de to skibe der overtrådte reglerne, ligesom der heller ikke er yderligere oplysninger om de 12 skibe, hvor der blev konstateret minimale overskridelser af svovlindholdet i brændstoffet.

Havnemyndighederne i Singapore gennemførte i 1. kvartal 326 port state controls og flag state controls.

Kilde: MPA

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

19.08.2025Maritimedanmark.dk

Farvel til flydedokken i Hirtshals

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Tunøfærgen sætter ny passagerrekord

04.08.2025Maritimedanmark.dk

Mindst 68 omkommet ved skibsforlis

04.07.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Translokation for årets nye studenter fra HF-Søfart i Marstal

26.06.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Marstal Navigationsskole dimission sommer 2025

24.06.2025Maritimedanmark.dk

Usikkerhed omkring Hormuz-strædet fortsætter

20.06.2025Maritimedanmark.dk

Maersk sætter anløb i Haifa på pause

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle