Kulskib forlod sejlrute i Great Barrier Reef

En domstol i Queensland har idømt kaptajn og overstyrmand på den 176.269 DWT store bulkcarrier Sea Coen bøder på hhv. 40.000 og 35.000 australske dollar, efter at skibet i marts forlod en sejlrute i Great Barrier Reef. Der skete ingen skade i forbindelse med hændelsen.

Arkivfoto:Shen Neng 1.

De australske myndigheder overvåger skibstrafikken i det naturfølsomme farvand tæt, og der bliver slået hårdt ned på overtrædelser.

Det sker efter at det kinesiske kulskib Shen Neng 1 i april 2010 sejlede på et koralrev 15 sømil fra den udlagte sejlrute i Great Barrier Reef, efter at overstyrmanden besluttede at slå genvej hen over revet. Ved sammenstødet blev der revet hul på skibets bund, og fire tons fuelolie flød ud

i det sårbare havmiljø.

Skibets ejer blev efterfølgende idømt en bøde på 40 millioner australske dollar, mens såvel kaptajn som overstyrmand blev idømt store bøder. Redaktionen

Artikler

04.10.2023|Maritimedanmark.dk

Maersk vil producere grøn metanol i Egypten

04.10.2023|Maritimedanmark.dk

Molslinjen strammer sikkerhed efter GPS-jamming

04.10.2023|Maritimedanmark.dk

Ny containerrute til CMP

04.10.2023|Maritimedanmark.dk

Færgeruter aflyst yderligere en uge

04.10.2023|Maritimedanmark.dk

Ny storordre til Semco Maritime

03.10.2023|Maritimedanmark.dk

Rederier: Vigtigt grønt fokus i åbningstale

Copyright 2023