Kritik af sikkerhed i Stena Line

Det svenske rederi Stena Line, der bl.a. driver færgefart mellem Frederikshavn og Gøteborg, kritiseres af den svanske havarikommission for mangelfuld sikkerhed i forbindelse med en dødsulykke i Frederikshavn sidste år.

Ifølge Nordjyske Stiftstidende skete ulykken på bildækket af Stena Saga den 31. maj sidste år, hvor en matros døde efter at være kørt over af en stor lift.

Havarikommissionen slår i en netop offentliggjort rapport fast, at en uklar ansvarsfordeling og arbejdsgang ved lastning var en medvirkende årsag til at ulykken - der kostede en unge matros livet - skete.

Havarikommissionen kommer i rapporten med en række anbefalinger til hvordan sikkerheden kan forbedres, forbedringer rederiet allerede har gennemført på eget initiativ.

Kilde: Nordjyske Stiftstidende

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle