Krisemøde om Aahus Havn: Behov for ekstern hjælp

Efter Planklagenævnets afvisning af planerne om udvidelsen af Aarhus Havn blev der i aftes afholdt krisemøde i Aahus Byråd, hvor det blev besluttet at hente hjælpe ude fra til den videre proces.

Foto: Aarhus Havn

Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard erkendte, at forløbet ikke har været godt nok.

Det er ikke specielt kønt, når en offentlig myndighed som Aarhus Kommune og en offentlig myndighed som Trafikstyrelsen ikke går i takt og ikke er afklaret og afstemt. Det er selvfølgelig utilfredsstillende, siger Jacob Bundsgaard. 

Efter afvisningen fra Planklagenævnet sagde borgmesteren mandag, at han ville afvente en afgørelsen fra Trafikstyrelsen, inden man gik i gang med at udarbejde en ny lokalplan. Men den fremgangsmåde blev efterfølgende afvist af Trafikstyrelsen, der vil se en ny lokalplan, inden man vil tage stilling til havneudvidelsen.

“Det er ikke specielt kønt, når en offentlig myndighed som Aarhus Kommune og en offentlig myndighed som Trafikstyrelsen ikke går i takt og ikke er afklaret og afstemt. Det er selvfølgelig utilfredsstillende,” siger Jacob Bundsgaard ifølge TV 2 Østjylland.

Rådmand for Teknik og Miljø i Aarhus, Nicolaj Bang, erkendte, at Teknik og Miljø skulle have haft en tættere dialog med Trafikstyrelsen.

Derfor var der enighed om, at der nu skal juridiske og faglige eksperter udefra til at bistå kommunen i det videre arbejde.

Forligspartierne bakker dog stadig op om havneudvidelsen og vil nu rette lokalplanen til i et forsøg på at få den fornødne godkendelse. 

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course