Kongeskibet kommer ikke til Grønland

Det er ikke lykkedes Søværnet og tilkaldte eksperter at finde årsagen til den fejl, der lørdag i sidste uge betød at mandskabet om bord på Dannebrog måtte stoppe motorerne og opgive at sejle til Færøerne. I stedet blev Kongeskibet slæbt tilbage til Frederikshavn af en fregat.

Line Fjordside / Forsvaret.

Der bliver ikke noget Rigsfællesskabstogt for Dannebrog i år. Det har Forsvaret besluttet efter at det ikke er lykkedes at finde den fejl der udløste motorhavariet i sidste uge.

Fordi årsagen til havariet endnu ikke er blevet slået fast, skal Kongeskibet indtil videre forblive i de indre danske farvande, hvor vejret og vandet er mere roligt end udenfor Skagen.

Her skal skibet, mens det løser sine opgaver, samtidig igennem en række driftstest som gerne skal afsløre årsagen til de tekniske udfordringer.

”Alle involverede har leveret et stort stykke arbejde. Teknikerne har arbejdet uden ophør for at finde årsagen til havariet, udbedre skaderne og efterfølgende teste motorerne, og der er i den forbindelse gennemført et stort analysearbejde. Det er ærgerligt, at skibet ikke kan deltage i Hendes Majestæt Dronningens besøg i Nordatlanten, men sikkerheden har i alle forhold den højeste prioritet”, siger kommandør Gorm Bergqvist, der er chef for 1. Eskadre, som Kongeskibet hører under.

Der sigtes nu mod, at Kongeskibet hurtigst muligt indgår i den klassiske opgaveløsning i de danske farvande – samtidigt med at de fortsatte test af skibet gennemføres.

Kongehusets kommunikationschef, Lene Balleby, siger til Ekstra Bladet, at dDonningen har forståelse for beslutningen.

”Dronningen har stor forståelse for beslutningen. Besøget i Grønland gennemføres fortsat, selv om kongeskibet Dannebrog desværre ikke kan være med. Der kommer naturligvis nogle ændringer i programmet, som vi melder ud snarest muligt”, siger Lene Balleby.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Rusland kan ikke løfte arktisk ekspansion alene

01.09.2026Maritimedanmark.dk

EU-styrke slår til mod mistænkt skyggeflådetanker

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Sunket katamaranfærges besætning anholdt

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

30.08.2026Maritimedanmark.dk

Passagerskib kæntret - mindst 6 omkomne og mange savnes

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark